Wysoki poziom wody na tamie. Rzeka, wezbrana woda.
Źródło: Pixabay

Dwie główne rzeki w Polsce zagrożone wylaniem. IMGW wydaje alert dla pięciu województw

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
25 Czerwca 2020

Pogoda w kraju powoli zaczyna się stabilizować, istnieją jednak regiony, w których dalej pojawia się zagrożenie związane z silnymi opadami deszczu i lokalnymi burzami. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia przed ulewam i burzami oraz alert hydrologiczny przed wysokim poziomem wody.

Ostrzeżenia dotyczyć będą w czwartek od godziny 13:00 do 23:00.

Trudne warunki na południu kraju

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pierwszego stopnia przed ulewnymi deszczami i burzami dla województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego, małopolskiego i śląskiego. Na tych terenach możemy spodziewać się opadów do 40 mm oraz silnego wiatru w porywach do 75 km/h. IMGW wydało również ostrzeżenia hydrologiczne dla terenów potencjalnie zagrożonych podtopieniami.

Mapa przedstawiająca pogodę w Polsce. Na mapie widzimy alerty pogodowe pierwszego stopnia oraz alerty hydrologiczne drugiego i trzeciego stopnia.

Alert hydrologiczny przy dwóch głównych rzekach

Ostrzeżenie hydrologicznego drugiego stopnia zostało wydane dla prawie całego województwa dolnośląskiego. Poziom wody w Odrze i jej dopływach przekroczył stany ostrzegawcze. Terenem najbardziej zagrożonym jest stolica województwa, czyli Wrocław. Trudna sytuacja jest również na terenach, przez które płynie San. Na odcinku od Leżajska do Józefowa nad Wisłą obowiązuje na tej rzecze alert trzeciego stopnia, co oznacza, że poziom wody przekroczył stany alarmowe. Na odcinku do Dęblina obowiązują alerty hydrologiczne drugiego stopnia. Alerty pogodowe możecie na bieżąco śledzić na oficjalnej stronie IMGW.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nadchodzi potężny wiatr i burze. IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia dla 7 województw
  2. W Europie pojawił się zupełnie nowy wirus. Jest pierwsza ofiara śmiertelna
  3. Nadchodzą powodzie, podtopienia i susze. Polska Akademia Nauk bije na alarm
  4. 5G jest bezpieczne. Naukowcy są przekonani, że pikokomórki zmniejszają promieniowanie

Następny artykuł