Grad i lokalne podtopienia
Źródło: https://www.facebook.com/powiatkrakowski112/

Zniszczone domy, zalania i podtopienia, grad wielkości jaj. Sytuacja w Polsce jest bardzo ciężka

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
26 Czerwca 2020

Burze ciągle nie odpuszczają. W dniu dzisiejszym do ulew, dołączyły opady gradu. Weekend zaczyna się w bardzo nieciekawy sposób. Co chwila spływają doniesienia z różnych miejsc Polski o bardzo trudnej sytuacji. Uszkodzone cztery dachy i kilka budynków mieszkalnych oraz lokalne podtopienia po burzy z gradem to bilans z powiatu sieradzkiego (woj. łódzkie).

W powiecie krakowskim spadł grad wielkości jaj. IMGW ostrzega przed olbrzymimi burzami z gradem na terenie prawie całego kraju.

Zniszczone dachy

Rządowe Centrum bezpieczeństwa przypomina o tym, że należy unikać otwartych przestrzeni i nie chować się pod drzewami. IMGW wydał w piątek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, łódzkim, lubelskim, dolnośląskim i opolskim. Alert drugiego stopnia obejmuje woj. podkarpackie, małopolskie, świętokrzyskie i śląskie. W piątek po południu w powiecie sieradzkim w województwie łódzkim przeszła bardzo groźna burza. Towarzyszył jej porywisty wiatr, obfite opady deszczu i gradobicie. W jednej ze wsi - Przedłęcze, potężna burza uszkodziła dachy trzech domów. Jeden budynek został poważnie uszkodzony, nawałnica powaliła ścianę szczytową. Informacje o zniszczeniach przekazał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi młodszy brygadier Jędrzej Pawlak.

Strażnicy interweniują

Jak poinformował PAP mł. bryg Pawlak, w wyniku burz nikt nie został ranny. Nie oszacowano jeszcze dokładnie wszystkich strat. Strażacy interweniują co chwila, są wzywani do lokalnych podtopień budynków i części ulic. Powalone drzewa utrudniają ruch samochodowy. Synoptycy IMGW zapowiadają, że nawałnice, którym będą towarzyszyć gradobicia i porywisty wiatr mogą występować w rejonach województwa łódzkiego nawet do północy.

Alerty IMGW

Zostały wydane specjalne alerty IMGW, zarówno pierwszego i drugiego stopnia. Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Natomiast ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że zjawiska te mogą być bardziej zintensyfikowane.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Łukasz Szumowski mówi jak będzie wyglądała sytuacja podczas drugiej fali epidemii. "Obostrzenia mogą powrócić"
  2. Piorun o długości Polski. Odnotowano rekordowe wyładowanie atmosferyczne
  3. Fala kulminacyjna zbliża się do Wisły. Wysoki poziom wody w dalszym ciągu stwarza niebezpieczeństwo
  4. Wakacje przyszły, a zarażeń nie ubywa. Pandemia nie zwalnia tempa

Następny artykuł