Plaża w Grecji
Źródło: Unsplash

Światowa Organizacja Meteorologiczna ostrzega cały świat. Co nas czeka latem?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
29 Maja 2020

Synoptycy ze Światowej Organizacji Meteorologicznej ostrzegają przed nadchodzącym, wyjątkowo upalnym latem. Radzą oni, aby zawczasu przygotować się na wysokie temperatury, które w połączeniu z koronawirusem SARS-CoV-2 mogą stanowić niebezpieczną mieszankę.

WMO informuje o prognozach na lato. Ich zdaniem, cała północna półkula zagrożona będzie niezwykle wysokimi temperaturami.

Nadchodzą niewyobrażalne upały

Wstępne, długoterminowe prognozy na nadchodzące coraz większymi krokami lato nie napawają optymizmem. O wysokich temperaturach informują synoptycy ze Światowej Organizacji Meteorologicznej, Radzą, aby ludzie wcześniej przygotowali się na nadchodzące upały i susze. Te mają dotknąć całą półkulę północną, a zdaniem francuskich naukowców szczególnie zagrożona ma być Europa Środkowa. Specjaliści alarmują także o połączeniu wysokich temperatur i pandemii koronawirusa, które może stanowić naprawdę niebezpieczną mieszankę, szczególnie dla osób w grupie wysokiego ryzyka. Chodzi tu, rzecz jasna, o osoby starsze czy przewlekle chorujące oraz te, które źle znoszą wysokie temperatury.

Koronawirus w upalne lato

Naukowcy radzą, aby w lecie pamiętać przede wszystkim o nawadnianiu organizmu - wiele osób cierpi ze względu na odwodnienie, do którego w znacznym stopniu przyczyniają się właśnie upały. Należy także pamiętać o tym, aby zakrywać naszą głowę. Zdaniem ekspertów przydatne okaże się również wyłącznie w domach źródeł światła czy sprzętu elektrycznego, gdyż powodują one sztuczne podnoszenie temperatury. Szczególnie ciężko następne miesiące zapowiadają się dla szpitali - oprócz pacjentów z COVID-19 pojawiać się będzie coraz więcej osób poszkodowanych ze względu na upały. Biorąc pod uwagę znoszenie obostrzeń, również pracodawcy muszą przygotowywać się na ciężki okres. W końcu coraz więcej osób kończy pracę zdalną i wraca do pozornie normalnego trybu pracy. Niedostateczna klimatyzacja i niezachowywanie odpowiedniej temperatury jest szczególnie niebezpieczne we wszelkich biurach, gdzie pracownicy przesiadują znaczną część dnia. Trzeba też pamiętać o samej klimatyzacji, która musi być regularnie czyszczona i sprawdzana, bo w przeciwnym razie takie miejsca jawią się na istną wylęgarnie zarazków (w tym koronawirusa).

Zobacz także:

  1. Historyczny lot SpaceX i NASA się nie odbył. Wiemy, kiedy kolejna próba
  2. Co z tą wiosną? Alerty meteorologiczne w większej części Polski
  3. Naukowcy spróbowali gazu rozweselającego, który zrobili z odchodów pingwinów
  4. Czeka nas lato z opadami śniegu? Naukowcy ostrzegają przed niską aktywnością SłońcaNastępny artykuł