Burza nad Polską
Źródło: https://twitter.com/AyameYami/status/1276535665791045633/photo/1

Strażacy interweniowali ponad tysiąc razy. IMGW ostrzega aż 11 województw, może być niebezpiecznie

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
29 Czerwca 2020

IMGW znów ostrzega obywateli przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi. Synoptycy wydali ostrzeżenia aż dla 11 polskich województw. Sytuacja w kraju ciągle jest bardzo ciężka. Tylko w niedzielę strażacy wyjeżdżali do usuwania skutków nawałnic ponad tysiąc razy.

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, podkarpackiego, małopolskiego, mazowieckiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, opolskiego, części dolnośląskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

IMGW ostrzega większość kraju

W dniu dzisiejszym, Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że w niedzielę strażacy brali udział w 2274 interwencjach. Liczba ta jest niezwykle wysoka. Strażacy wyjeżdżali 252 do pożarów, 1884 do tzw. miejscowych zagrożeń, a 138 to były alarmy fałszywe. Najczęstszym powodem interwencji było usuwanie skutków ostatnich nawałnic, które przetoczyły się przez Polskę. W samym województwie podkarpackim strażacy wyjeżdżali na akcję 525 razy. W pomorskim 81 razy, a w śląskim 75. Od kilku dni przez nasz przetaczają się nawałnice, burze i ulewy. Miejscami padał olbrzymi grad. IMGW wydał alerty drugiego stopnia. Świadczy to o tym, że będzie niesamowicie niebezpiecznie.

Ulewy, burze, porywisty wiatr

Jak donoszą synoptycy IMGW, alerty drugiego stopnia obowiązują dla województw podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, mazowieckiego, lubelskiego, śląskiego i części województwa warmińsko-mazurskiego. Na tych terenach możemy spodziewać się olbrzymich opadów. Deszcz będzie padał o natężeniu umiarkowanym i silnym. W czasie burz nawalnym. Synoptycy prognozują wysokość opadów miejscami od 40 mm do 60 mm. Będzie wiał porywisty wiatr, do 110 km/h. Możemy również spodziewać się opadów gradu. Alerty pierwszego stopnia obowiązują w województwach: opolskim, części województwa kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i dolnośląskiego. Na tych terenach możemy spodziewać się opadów od 15 mm do 30 mm. W niektórych miejscach do 50 mm. Wiatr będzie wiał z prędkością do 80 km/h.

IMGW apeluje o zachowanie ostrożności

IMGW apeluje wszystkich obywateli o rozwagę i zachowanie należytej ostrożności. Synoptycy radzą żeby dostosować swoje plany do warunków pogodowych. Groźne zjawiska meteorologiczne będą występować na terenie aż 11 województw. IMGW radzi śledzić na bieżąco komunikaty pogodowe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zniszczone mosty, stracony dobytek życia i setki ewakuowanych. Dramatyczna noc w Polsce, możliwa katastrofa ekologiczna
  2. Piorun o długości Polski. Odnotowano rekordowe wyładowanie atmosferyczne
  3. Ponad 100 osób zginęło od uderzeń piorunów w kilka dni. Coraz tragiczniejsze warunki pogodowe
  4. Rola człowieka w kształtowaniu świata. Niesamowite zdjęcia, które pokazują nasz wpływ na środowisko

Następny artykuł