IMGW meteo
Źródło: materiały prasowe

Portal IMGW w nowej odsłonie. Skorzysta z niego mnóstwo osób

Artur ŁokietekArtur Łokietek
17 Czerwca 2020

IMGW informuje o nowej odsłonie popularnego portalu pogodowego. Pogodynka znika, a jej miejsce zajął nowocześnie wyglądający serwis pełen przejrzystych informacji. Wprowadzono także szereg nowych funkcji. Niedługo pojawi się również stosowna aplikacja mobilna.

Pogodynka znika, jednak jej miejsce zajmuje meteo.imgw.pl, czyli nowoczesny serwis pogodowy przygotowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Była Pogodnyka, jest meteo.imgw

O zmianach poinformowano w oficjalnym komunikacie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Nowy serwis pełen jest udoskonaleń, a pierwsze, co rzuca się w oczy po wejściu na stronę to przejrzystość i nowoczesny wygląd. "Zbudowaliśmy interdyscyplinarny zespół najlepszych w IMGW-PIB programistów, specjalistów od modelowania meteorologicznego i analityków, którzy zagwarantowali wykorzystanie w serwisie wszystkich dostępnych aplikacji, danych meteorologicznych, numerycznych modeli pogody i sposobów prezentacji pogody" - informuje Instytut.

Stare funkcje w nowej odsłonie

W centralnym panelu strony widzimy przede wszystkim panel pogodowy przedstawiający różne dane meteorologiczne dla interesującej nas miejscowości. Widać m.in. pogodę godzinową, wilgotność, prędkość wiatru czy ciśnienie. Poniżej znajduje się mapa pogodowa Polski i lista konkretnych miast (które i tak możemy znaleźć wpisując odpowiednią nazwę na pasku wyszukiwania). Co szczególnie istotne - dodano specjalny pasek informacyjny przekazujący najważniejsze alerty pogodowe dla różnych województw. Po prawo znajdują się również panele z ostrzeżeniami hydrologicznymi i meteorologicznymi. Kliknięcie w którykolwiek z nich przekierowuje nas do całkiem nieźle wyglądającej mapy Polski i okolic. Tak, teraz możemy podejrzeć jakie dokładnie fronty atmosferyczne do nas zmierzają z których kierunków.

Nowości pogodowe

Dodano również nowe funkcje. Są to m.in. dynamiczny serwis map meteorologicznych, boksy przekierowujące do dedykowanych serwisów tematycznych IMGW, gdzie naukowcy i meteorolodzy w dokładny sposób opisują zjawiska pogodowe zachodzące w naszym kraju. "Kolejną nowością w serwisie IMGW-PIB jest monitoring i prognoza zanieczyszczenia powietrza. Funkcjonalność ta umożliwia bieżącą obserwację jakości powietrza i występowania alergenów, np. pyłków traw i brzóz. Dane pochodzą z konsorcjum, z którym współpracuje Instytut – Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) i opierają się na modelach numerycznych jakości powietrza. W naszym serwisie prezentujemy: ilość ozonu w troposferze, zawartość dwutlenku siarki i azotu, tlenku węgla oraz pyłów PM10 i PM2.5" - informuje Instytut w komunikacie. Wiemy, że serwis ma wciąż być rozwijany, a jego budowa trwała zaledwie 6 miesięcy. IMGW zapowiada również dedykowaną aplikację na urządzenia mobilne (Android i iOS), jednak nie wiemy, na kiedy dokładnie zaplanowana jest premiera.

Zobacz także:

  1. Polska firma ma szanse być pierwszą na świecie. Na przeszkodzie stoją procedury
  2. Unia Europejska chce szczepionek dla Europejczyków. Przedstawiła swoją strategię
  3. Ponad 500 nowych zakażeń. Najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia
  4. Ocieplenie klimatu ściągnęło w nasze rejony nowego owada. Jego ukąszenie może być śmiertelneNastępny artykuł