Kapsuła z wiadomością z 1916 r. znaleziona na polu we Francji
Źródło: twitter.com/Hervé Kielwasser

Niesamowite znalezisko na polu. Wiadomość od żołnierza sprzed ponad 100 lat

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
10 Listopada 2020

Skarby minionych lat są często odnajdowane zupełnym przypadkiem. Tak było i tym razem. Wiadomość wysłana prawdopodobnie podczas I wojny światowej przetrwała w postaci niewielkiej, kilkucentymetrowej kapsułki. Spacerująca para znalazła ją na polu.

Aluminiowa kapsułka pochodząca z początku XX wieku została znaleziona na polu we wschodniej Alzacji. Znajdująca się wewnątrz niej wiadomość, napisana była w języku niemieckim. Mimo że była trochę rozmyta, udało się odczytać jej treść.


List niemieckiego żołnierza


W obecnych czasach listy wysyłamy pocztą lub kurierem. Gdy przesyłka spóźnia się lub, co gorsza, zaginie, reagujemy słusznym oburzeniem. Sto lat temu było zupełnie inaczej. Zwłaszcza podczas próby przekazania informacji na froncie.


Ówczesna „technologia” utrzymywania kontaktu pomiędzy żołnierzami często sprowadzała się do wysyłania gołębi pocztowych. Moglibyśmy dziś powiedzieć, że to prawdziwy cud, że takie wiadomości w ogóle do kogokolwiek docierały.

Naukowcy znaleźli składnik, który sprawia, że żyjemy dłużej. Każdy ma w swojej kuchni, nie każdy jest w stanie zjeśćNaukowcy znaleźli składnik, który sprawia, że żyjemy dłużej. Każdy ma w swojej kuchni, nie każdy jest w stanie zjeśćCzytaj dalej


Gołąb z Krzyżem Wojennym


Ponad sto lat temu, gołębie pocztowe były jedyną szybką metodą przesyłania informacji podczas działań wojskowych. Niektóre z wysłanych w ten sposób wiadomości pozwoliły uratować życie setek ludzi.


Jedną z takich zasłużonych posłańców była Cher Ami, brytyjska gołębica podarowana stacjonującym we Francji wojskom Amerykańskim. W 1918 roku uratowała życie 194 żołnierzy z amerykańskiej 77. Dywizji Piechoty, dostarczając na czas kluczową wiadomość, mimo odniesionych po drodze obrażeń. Została odznaczona Krzyżem Wojennym za swoje dokonania.

Niesamowite znalezisko na polu. Wiadomość od żołnierza sprzed ponad 100 latNiesamowite znalezisko na polu. Wiadomość od żołnierza sprzed ponad 100 latCzytaj dalej


Wiadomość z francuskiego pola


Znaleziona kilka dni temu wiadomość to list niemieckiego żołnierza z 9. Kompanii 171. Pruskiego Regimentu Piechoty. Autor listu, oficer Gansbert, informował w nim przełożonego 3. Batalionu Pruskiego Regimentu o manewrach prowadzonych między Bischwihr a Ingersheim.


Opisuje tam między innymi losy plutonu dowodzonego przez niejakiego Potthofa (również żołnierza 9. Kompanii), który wycofuje się z dużymi stratami po przyjęciu niespodziewanego ostrzału na zachodniej granicy poligonu.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Premier Morawiecki przekazał ważną wiadomość. Decyzja już zapadła, zostanie wprowadzona najszybciej jak to możliwe


Zaginiona wiadomość odnaleziona na polu


Znaleziona we Francji kapsułka zawierała jedną z czterech wysłanych wówczas przez Gansberta kopii listu. Żeby zwiększyć szanse, że przesyłka dotrze do celu, oficer posłał aż cztery gołębie.


List, który znaleziono, został zgubiony przez ptaka tuż obok miejsca, z którego został wysłany. Nie wiadomo, czy którejś z pozostałych kopii udało się dotrzeć do adresata. Obecnie zarówno kapsuła, jak i sam list, została stałym eksponatem Muzeum w Orbey, które upamiętnia krwawe walki z 1915 toczone w tych okolicach.

Naukowcy odkryli Naukowcy odkryli "nieudaną gwiazdę". Pierwszy taki przypadek w historiiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szczeniak został znaleziony na śmietniku. Podziękował za pomoc w najbardziej wzruszający sposób
  2. Planujesz kupno samochodu? Nadchodzi idealny moment - ekspert zdradza, dlaczego
  3. Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie
  4. Z Gdańska do Zakopanego w mniej niż godzinę. Niesamowite nagranie z testów Virgin Hyperloop
  5. Naukowcy znaleźli składnik, który sprawia, że żyjemy dłużej. Każdy ma w swojej kuchni, nie każdy jest w stanie zjeść
  6. Ranny szczeniak leżał wśród sterty śmieci. Reakcja przechodniów jest porażająca, aż brakuje słów
  7. Wiadomo już kiedy można spodziewać się poluzowania obostrzeń. Dla wielu termin będzie zaskoczeniem

Następny artykuł