Policja ostrzega przed hakerami. Kliknięcie w podejrzany link może wyczyścić konto z oszczędności
Policja wydała oficjalne oświadczenie przestrzegające przed cyberprzestępcami. ”Wystarczy jedna lekkomyślna decyzja i jedno pochopne kliknięcie, żeby stracić swoje oszczędności” - czytamy na stronie organu policja.pl
- Wzmożone ataki cyberprzestępców
- Mieszkaniec Elbląga stracił ponad 100 tysięcy złotych
- Jak chronić się przed hakerami?
Ataki cyberprzestępców nasiliły się w dobie pandemii, a oszuści szukają coraz prostszych sposobów, by uzyskać dostęp do naszych kont bankowych. W skrzynkach pocztowych możemy coraz częściej znaleźć maile zachęcające nas do klikania w niebezpieczne linki. Zazwyczaj są one skonstruowane tak, by łudząco przypominały istniejące już domeny. Niestety, jedno niefortunne kliknięcie może doprowadzić do wyczyszczenia konta bankowego ze wszystkich oszczędności.
Przypadek mężczyzny z Elbląga
Policja przytacza przypadek mężczyzny z Elbląga, który stracił ponad 100 tysięcy złotych przez atak cyberprzestępców:
Elblążanin obejrzał kilka filmów na znanym portalu i zachęcony perspektywą szybkiego zysku postanowił założyć konto na jednej z platform. Wszedł poprzez link podany w filmiku, podał tam swoje dane kontaktowe, po czym skontaktował się z nim telefonicznie mężczyzna i polecił mu wpłacić wpisowe w kwocie 250 Euro. W związku, z czym nasz inwestor podał numer karty kredytowej i numer CVC, a następnie zalogował się na pewną stronę internetową. Jak nietrudno się domyślić, sprawca, który kontaktował się z mężczyzną, uzyskał dostęp do jego komputera i konta bankowego, mógł zdalnie dokonywać na nim czynności, co też zrobił. Z konta „inwestora” wyprowadził w kilku przelewach kwotę ponad 100 tysięcy złotych. Gdy mężczyzna zorientował się, że został okradziony, zgłosił sprawę na policję. - czytamy w oficjalnym ostrzeżeniu
Jak zabezpieczyć się przed hakerami?
W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie swoich danych osobowych. Należy pamiętać o konstruowaniu haseł, które są trudne do złamania. Powinny one zawierać przynajmniej 10 znaków, duże litery, cyfry i znaki specjalne (jak chociażby “#”).
Ze względu na pracę zdalną i lockdown więcej Polaków korzysta z elektronicznych skrzynek pocztowych i usług internetowych. Cyberprzestępcy doskonale o tym wiedzą i wykorzystują tę sytuację.
Dlatego też należy zawsze weryfikować maile i sms-y, które do nas przychodzą i pod żadnym pozorem nie klikać w podejrzane linki.
Dwuskładnikowe uwierzytelnienie
Żeby nie paść ofiarą oszusta, należy stosować dwuskładniowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia sms-em), potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory – najlepiej zadzwonić do takiej osoby. Wykonanie takiego połączenia zajmie nam kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu - a nie oszustowi - przekazujemy pieniądze. - radzą funkcjonariusze policji.
źródło: policja.pl
Artykuły polecane przez redakcję Techgame:
- Atak hakerski na CD Projekt Red. "Macie 48 godzin"
- Sanepid zaliczył koszmarną wpadkę. Podręcznikowe złamanie zasad RODO, przedsiębiorcy są zachwyceni
- Uwaga na maile od Poczty Polskiej. Część z nich rozsyłają cyberprzestępcy