Policja - Police in Warsaw, Toyota Auris (2019)
Źródło: Wikimedia Commons

Polacy znów narażeni na ataki. Policja ostrzega przed falą fałszywych e-maili

Policja ostrzega Polaków przed kolejnymi oszustwami. Tym razem wszyscy jesteśmy narażeni na falę fałszywych e-maili. To już kolejne próby ataków hakerskich w ostatnim czasie.

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji zwróciło uwagę na kolejne oszustwo internetowe skierowane w kierunku Polaków. Tym razem hakerzy postanowili wykorzystać e-maile.

Oszustwo w formie e-mail


W skrzynkach Polaków pojawiły się wiadomości, które zachęcają obywateli do “zaktualizowania konta pocztowego”. Jest to bazowanie na niewiedzy użytkowników. Oszustwo takiego rodzaju może mieć opłakane skutki. Często kończy się ono wyczyszczeniem naszego konta bankowego. Czasami wystarczy tylko i wyłącznie jedno kliknięcie w podejrzany link żebyśmy stracili wszystkie oszczędności. Załączone w mailach linki prowadzą do zainfekowania naszego komputera. Wirus, którego niechcący zainstalowaliśmy zaczyna przesyłać nasze dane poufne do komputerów hakerów. Treść maila rozsyłanego do obywateli Polski sugeruje konieczność aktualizacji swojego konta e-mail. Ma to zapobiec jego zamknięciu i pozwolić na dalsze korzystanie z naszej skrzynki pocztowej. Oszuści dają ofiarom na to 24 godziny. Ma to wymusić bardzo szybką reakcję.

Specjalnie spreparowany e-mail

Jeśli odbiorca postanowi kliknąć w tak specjalnie spreparowaną wiadomość, zobaczy formularz wzywający do wypełnianie swoich danych poufnych. Jedna z rubryk odpowiada za dane logowania do bankowości elektronicznej. Jeśli ofiara takiego ataku nie ma pojęcia, że ma do czynienia z oszustami na tym etapie atakujący już ma dostęp do jej konta bankowego. Hakerzy będą próbować przelać środki na swoje konta. Policja ostrzega również przez jeszcze jedną kwestią. Pobieranie złośliwego oprogramowania na swój komputer może pozwolić atakującemu na przejęcie nad nim kontroli lub zaszyfrować nasze pliki. Oszuści działając w taki sposób żądają okupu za podanie klucza deszyfrującego. Jest to klasyczny przykład ataku ransomware. Kolejny raz zachęcamy wszystkich do dbania o swoje cyberbezpieczeństwo. Za każdym razem należy zweryfikować wiadomości, które otrzymujemy. Sprawdzać czy ktoś się nie próbuje podszyć pod jakąś znaną nam instytucję. Czasem jedno nieuważne kliknięcie może doprowadzić do sytuacji w której stracimy wszystkie swoje oszczędności. Ataki hakerskie stają się coraz bardziej bezczelne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Setki dilerów w rękach policji. Policja złamała zabezpieczenia w smartfonach
  2. Klienci Getin Banku na celowniku hakerów. Ataki się nasilają
  3. Santander ostrzega klientów. Niektóre aplikacje mogą pozbawić Cię wszystkich oszczędności
  4. Dostałeś SMS od Allegro? Uważaj, hakerzy chcą wykraść twoje dane

Następny artykuł