Nowoczesna Skoda Superb - radiowóz policyjny.
Źródło: Materiały prasowe//KGP

Wzmożone kontrolne policyjne w długi weekend. Mandat możemy dostać za brak maseczki w samochodzie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
10 Czerwca 2020

Właśnie rozpoczyna się długi weekend na terenie Polski. Wiąże się to z masowymi wyjazdami obywateli naszego kraju na krótkie urlopy co z kolei sprawi, że na drogach znajdzie się więcej patroli policyjnych. Funkcjonariusze będą mieli też do dyspozycji bardzo nowoczesne radiowozy.

Komenda Główna Policji wydała oświadczenie, że w związku z nadchodzącym długim weekendem zwiększy liczbę kontroli drogowych. Policjanci będą też instruowani, aby surowiej karać kierowców, którzy nie przestrzegają zasad, zarówno tych drogowych, jak i związanych z pandemią koronawirusa.

Supernowoczesne radiowozy ruszą w trasę

Warszawski oddział policji SPEED właśnie został wyposażone w nowoczesne Skody Superb kombi z turbobenzynowym silnikiem 2.0 TSI o mocy 272 KM i napędem 4x4. Łącznie na polskich drogach pojawi się 8 tych samochodów, ze zdwojoną siłą będą również działały nieoznakowane radiowozy BMW oraz laserowe mierniki z wizualizacją obrazu. Policjanci zapewniają, że będą surowo karali kierowców nieprzestrzegających przepisów. Kary mogą się jednak również posypać w kierunku pasażerów, którzy nie będą dostosowywali się do obostrzeń związanych z pandemią.

Podróże w trakcie pandemii

Jakiś czas temu rozluźniono obostrzenia związane z zakrywaniem twarzy i nosa w miejscach publicznych. Obowiązek ten jednak dalej się utrzymuje w transporcie publicznym, autbousach międzymiastowych, pociągach i tym podobnych. Twarz należy zakrywać nawet w prywatnych samochodach osobowych, jeżeli kierowca i pasażer nie mieszkają w jednym gospodarstwie domowym. Jeżeli chodzi o obowiązek noszenia maseczek, to policjanci nie będą od razu karali mandatem za ich brak, jednak, jeżeli pouczenie nie poskutkuje możemy liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł. Istnieje również ryzyko kary administracyjnej, której widełki wynoszą od 5 do nawet 30 tysięcy złotych.

O co policjant może poprosić nas w trakcie kontroli

Podczas kontroli policjant może przeprowadzić standardowe procedury związane z pomiarem trzeźwości, stanem technicznym pojazdu. Do sprawdzenia naszej tożsamości policjant może poprosić nas również o zdjęcie maseczki, aby porównać naszą twarz ze zdjęciem z prawa jazdy lub dowodu osobistego. Policjanci będą również sprawdzali, czy mamy zapięte pasy. KGP przypomina, że obowiązek ten dotyczy wszystkich w pojeździe, a kary za brak zapiętych pasów może dostać każdy: kierowca 100 zł i 2 punkty karne, pasażer 100 zł. Dodatkowo kierowca może zostać obarczony dodatkową karą wynoszącą 100 zł za niedopilnowanie czy wszyscy podróżujący samochodem mają zapięte pasy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polacy nie stosują się do obostrzeń. Służby mundurowe zapowiadają twardą reakcję
  2. 300 zł więcej za telewizor i telefon. Nowy podatek uderzy po kieszeniach Polaków
  3. Kolejny wyciek egzaminów maturalnych. Tym razem matematyka, CKE zgłasza sprawę policji
  4. Van na 12 osób to nowy pojazd Tesli? Ma służyć do przewożenia ludzi siecią tuneli

Następny artykuł