Dron policyjny należący do niemieckiej policji.
Źródło: Pixabay

Czy policja powinna używać dronów do kontrolowania manifestacji?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
12 Listopada 2020

11 listopada przez Warszawę przetoczyły się ogromne pochody i manifestacje związane z obchodami święta uzyskania przez Polskę niepodległości 102 lata temu. Ze względu na napięcia społeczne i problemy związane z pandemią koronawirusa doszło do zamieszek, interweniować musiała policja. Czy w takich sytuacjach służby powinny korzystać z dronów do kontroli tłumów?

Nowoczesne technologie mają ogromną wartość użytkową dla osób cywilnych. Każdy z nas korzysta ze smartfonów i innych dobrodziejstw rozwoju elektroniki ostatnich lat. Jedną z prężniej rozwijających się dziedzin branży tech, są drony lub bezzałogowe statki powietrzne (UAV). Mogą one mieć bardzo szerokie zastosowanie.

Hakerzy podszywają się pod PKO BP. Wystarczy jedno kliknięcie i stracisz ogromne pieniądzeHakerzy podszywają się pod PKO BP. Wystarczy jedno kliknięcie i stracisz ogromne pieniądzeCzytaj dalej

Drony są wszędzie

Jeszcze 10 lat temu posiadanie drona wiązało się z ogromnymi kosztami. Maszyny tego typu były bardzo drogie i trudno dostępne. W przeciągu ostatnich lat technologia ta stała się o wiele bardziej dostępna, a własny bezzałogowy statek powietrzny może mieć praktycznie każdy. Najtańsze modele, które są zdolne zaawansowanych operacji kosztują kilkaset złotych. Te bardziej zaawansowane modele wciąż pozostają poza granicami finansowymi większości osób, jednak nie zmienia to faktu, że w obecnych czasach drony są po prostu wszędzie.

Drony w wojsku i policji

Jak to bywa z wieloma technologicznymi nowinkami, drony były w pierwszej kolejności szeroko testowane przez wojsko. Obecnie, praktycznie każda armia posiada przynajmniej kilka dronów. Mogą to być najprostsze konstrukcje służące do prowadzenia podstawowych wywiadów i obserwacji danych terenów, mogą to być również ogromne, złożone maszyny, które są zdolne do oblecenia połowy świata, zbombardowania swojego celu i bezpiecznego powrotu do bazy.

Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenieStart bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenieCzytaj dalej

Chociaż armie wykorzystują drony na szeroką skalę, to technologia ta nie trafiła jeszcze za bardzo do innych służb pilnujących bezpieczeństwa obywateli, np. Policji. Drony mogłyby być wykorzystywane w różnego rodzaju działaniach, od zwykłej obserwacji tłumów podczas manifestacji, przez pokazywanie ruchu na drodze radiowozom jadącym do wezwania, a nawet mogłyby być pomocne w patrolowaniu i ściganiu osób podejrzanych.

NASA podpisała historyczne umowy z 17 firmami. Zajmą się rewolucyjną technologią kosmicznąNASA podpisała historyczne umowy z 17 firmami. Zajmą się rewolucyjną technologią kosmicznąCzytaj dalej

Czy policja powinna używać dronów do kontroli manifestacji?

Pojawia się więc pytanie, czy policja powinna używać dronów w swojej pracy. Technologia ta posiada wiele zalet, wykorzystanie dronów przez policje wzbudza jednak wiele wątpliwości związanych między innymi z zachowaniem prywatności i bezpieczeństwa obywateli. Czy policja powinna używać dronów do kontroli manifestacji?

Następny artykuł