Radiowóz policyjny z zainstalowanym systemem LRAD
Źródło: Wikipedia Commons

Polska Policja z nową bronią. Jej moc jest przerażająca

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
31 Sierpnia 2020

Polska Policja w ostatnim czasie stała się posiadaczem broni z kategorii LRAD. Problem polega na tym, że na chwilę obecną użycie jej zgodnie z zastosowaniem jest w Polsce nielegalne.

Ten stan rzeczy może się jednak niedługo zmienić. W rządzie pojawił się pomysł zmiany przepisów, który rozszerzyłby katalog środków przymusu bezpośredniego, dzięki czemu Policja będzie mogła używać tej broni, między innymi, do kontrolowania tłumów podczas zamieszek.

Czym jest technologia LRAD

LRAD, czyli Long Range Acoustic Device, to urządzenie dźwiękowe dalekiego zasięgu, które wytwarza dźwięk o bardzo wysokiej głośności i jest słyszalny na dużych odległościach. Głównym zastosowaniem broni tego typu jest emitowanie fal dźwiękowych, które wywołają u odbiorcy nieprzyjemną reakcję i w efekcie odstraszą. Do emitowania fal LRAD wykorzystuje przetworniki piezoelektryczne. Działanie broni może być niwelowane przez ochraniacze nauszne lub przez stałą powierzchnie, której właściwości spowodują odbicie fal w kierunku nadawcy. Broń tego typu jest używana najczęściej do kontroli tłumów podczas protestów i zamieszek.

Polska Policja już używała LRAD

Chociaż obecnie polskie prawo sprawia, że wykorzystanie systemu LRAD w jego oryginalnym zastosowaniu jest nielegalne, to Policja jakiś czas temu wyposażyła się w broń tego typu. Użyła jej nawet kilka miesięcy temu podczas protestu przedsiębiorców, jednak LRAD nie posłużył wtedy do rozganiania tłumów, a jedynie jako głośnik, przez który Policja przekazywała informacje i sygnały. Użycie LRAD zgodnie z jego zastosowaniem byłoby wtedy niezgodne z prawem.

Białoruś się zbroi. Sprawdzamy jakie wojska stacjonują przy polskiej granicyBiałoruś się zbroi. Sprawdzamy jakie wojska stacjonują przy polskiej granicyCzytaj dalej

Jakie środki bezpośredniego przymusu może wykorzystać Policja

Zgodnie z artykułem 12. ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej Policja w przypadku interwencji może użyć siły fizycznej, kajdanek, kaftana bezpieczeństwa pasa obezwładniającego, siatki obezwładniającej, kasku zabezpieczającego, pałki służbowej, pocisków, chemicznych środków obezwładniających a nawet materiałów wybuchowych. Policja zgodnie z prawem nie może korzystać z innych narzędzi obezwładniających. Niedługo jednak może się to zmienić.
Jak informuje serwis InfoSecurity24, a za nim Bezprawnik, Sejm otrzymał petycję dotyczącą zmian w wyżej wspomnianej ustawie. Za dokument odpowiada Kamil Kubiak, który chce, żeby do listy środków bezpośredniego przymusu został dopisany właśnie system obezwładniania osób za pomocą dźwięku dalekiego zasięgu. Co prawda, sam w sobie LRAD nie jest niebezpieczny, posiada jednak sporo wad.

Górnicy znów grożą strajkiem. Czy to koniec przywilejów dla pracowników kopalni?Górnicy znów grożą strajkiem. Czy to koniec przywilejów dla pracowników kopalni?Czytaj dalej

Czemu legalizacja użycia LRAD to zły pomysł

O ile skuteczny, system LRAD ma swoje wady. Największą z nich jest fakt, że dźwięk emitowany przez urządzenie dotyka wszystkich, którzy znajdują się w jego polu rażenia. Istnieje więc ryzyko, że osoby postronne również mogą odczuć negatywne skutki użycia takiej technologii. Być może fakt ten jest głównym powodem, dla którego LRAD jest w Polsce nielegalny. Jak na razie projektem zajmie się komisja sejmowa, jednak według ekspertów, system nie zostanie ostatecznie wprowadzony do użycia, właśnie ze względu na trudności w skutecznym wycelowaniu urządzenia w osoby, które wymagają obezwładnienia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Radziecki rząd ukrywał wiadomości o ogromnej katastrofie przez długie lata. "Atomowe miasto" wciąż przeraża
  2. Górnicy znów grożą strajkiem. Czy to koniec przywilejów dla pracowników kopalni?
  3. Afryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHO
  4. Białoruś się zbroi. Sprawdzamy jakie wojska stacjonują przy polskiej granicy

Następny artykuł