Żelazne płuco
Źródło: Wikimedia Commons/Daderot

Spędziła 60 lat życia w żelaznym kokonie. Lekarze dawali jej zaledwie rok

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Sierpnia 2020

Martha Mason to kobieta, która ponad 60 lat swojego życia spędziła w żelaznym urządzeniu bez którego nie mogłaby przeżyć. Kobieta przez całe życie chorowała na ciężką przypadłość. Przeżyła tyle lat, a lekarze początkowo dawali jej zaledwie rok.

Martha Mason to kobieta, którą niektórzy mogą kojarzyć jako "Żelazną Martę". Udowodniła ona, że da się w życiu osiągnąć wszystko, niezależnie od okoliczności.

Żelazna Marta

Martha Mason urodziła się w Lattimore w Pólnocnej Karolinie w USA 31 maja 1937 roku. Po kilku latach wybuchła epidemia polio na które zachorował jej brat, który niestety szybko zmarł. Po kilku dniach od jego pogrzebu, symptomy polio pojawiły się u wtedy 11-letniej Marthy. Lekarze szybko zastosowali u niej jedyną skuteczną metodę na przedłużenie życia, czyli włożyli ją w olbrzymią tubę z metalu, czyli "metalowe płuco". Jest to urządzenie, które w tamtych czasach było niezwykle popularne i to nie tylko za sprawą epidemii polio. Żelazne płuco, czyli wielki metalowy kokon to tak naprawdę sztuczne płuco, które spełnia funkcję respiratora, jednak jest nieinwazyjne, niewymagające intubacji czy operacji. Z tego względu nawet w czasach, gdy wynaleziono nowoczesne respiratory, Marta nie chciała wymieniać swojego urządzenia.

Afryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHOAfryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHOCzytaj dalej

Całe życie w żelaznej tubie

Lekarze od początku dawali Marthcie zaledwie rok życia. Kobieta dożyła jednak niezwykłego (jak na osoby ciężko chore na polio) wieku 71 lat! Zmarła 4 maja 2009 roku, jednak przed śmiercią wielokrotnie udowadniała, iż "nie ma niemożliwego". W końcu Martha przez całe życie pałała miłością do nauki, a jej chęciom nie przeszkodził fakt, iż niemal nie mogła się poruszać, a maszyna wykonywała za nią podstawowe czynności. Dorastała i uczyła się dzięki nauczycielom, którzy przychodzili do niej do domu. Później poszła nawet na studia, gdzie ukończyła dwa różne kierunki, a w 2004 roku zdobyła tytuł honoris causa Uniwersytetu Gardner-Webb. Martha pracowała później jako dziennikarska lokalnej gazety, zaś przy tworzeniu tekstów pomagała jej mama, a od lat 90. ubiegłego wieku korzystała z dobrodziejstw nowoczesnych technologii.

Ściana wody o wysokości dwóch pięter. Kataklizm nadciągaŚciana wody o wysokości dwóch pięter. Kataklizm nadciągaCzytaj dalej

Polio i sztuczne płuca

Sztuczne płuco, czyli metalowa tuba w której Martha Mason spędziła znaczną część życia, to urządzenie będące pierwotną wersją dzisiejszych respiratorów. Za pomocą wytwarzania podciśnienia zmuszało ono mechanicznie ciało człowieka do oddychania, gdy najważniejszy w tej czynności mięsień, czyli przepona, była niesprawna. Urządzenie było szczególnie popularne, gdy wybuchła epidemia polio inaczej zwane chorobą Heinego-Medina. Jest to choroba wywoływana wirusem polio, która (jeżeli organizm nie zwalczy jej w pierwszym stadium) może prowadzić do porażenia, które nie tylko może powodować problemy z poruszaniem się, ale i całkowitą niewydolność mięśniową. To właśnie z tego względu Martha Mason została zmuszona do korzystania ze sztucznego płuca. Powstał krótkometrażowy film o niej zatytułowany "Martha Manson: 60 lat w żelaznym płucu", wydała również książkę "Oddech: Życie w rytmie żelaznego płuca" i wystąpiła w nominowanym do Oscara dokumencie "The Final Inch".

Czesi i Niemcy protestują. Chcą wstrzymania wydobycia węgla w PolsceCzesi i Niemcy protestują. Chcą wstrzymania wydobycia węgla w PolsceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Japonia z początków ubiegłego wieku. Niesamowite nagrania z Kraju Kwitnącej Wiśni
  2. Mężczyzna pobiegł za psem aż do tajemniczej dziury. Gdy zobaczył, co jest w środku, aż zaniemówił
  3. Rosjanie ujawnili tajne nagranie wybuchu najpotężniejszej bomby wodorowej świata
  4. Czesi i Niemcy protestują. Chcą wstrzymania wydobycia węgla w Polsce
Następny artykuł