Hugo
Źródło: youtube.com/ Brzeszka/kadr z filmu

Program Polsatu, który wzbudzał skrajne emocje. Mało kto wie, jak ciężko było wygrać w "Hugo", wiecie czemu?

Kuba WielochKuba Wieloch
27 Października 2020

Chyba każde dziecko urodzone w latach dziewięćdziesiątych pamięta program „Hugo” emitowany na stacji Polsat. Żaden program nigdy nie gromadził tak dużej ilości młodych Polaków przed odbiornikami TV. Mało kto jednak wygrywał główną nagrodę w pozornie prostej grze, przyczyn jest wiele

Hugo był swego czasu jednym z najważniejszych programów telewizji Polsat. Komercyjna telewizja wpadała na genialny pomysł, tworząc coś dzięki czemu przed odbiornikami TV siadała niezwykle liczna grupa odbiorców, do której mało kto kierował w tamtych czasach swój przekaz.

Polsat zdobył serca dzieci

Stacja telewizyjna Polsat zauważyła, że dzieci interesują się przede wszystkim dwoma tematami – bajkami i grami. Kreatywny sztab postanowił połączyć te dwa zainteresowania w jeden program i tak oto powstał Hugo, czyli niezapomniany troll, który pragnął uwolnić swoją rodzinę i potrzebował do tego telewidzów.

Naukowcy nie mogą uwierzyć. Na księżycu Saturna jest Naukowcy nie mogą uwierzyć. Na księżycu Saturna jest "bardzo dziwna cząsteczka", wyjątkowe odkrycieCzytaj dalej

Specyfika programów rozrywkowych w latach dwutysięcznych

Co ciekawe w tamtych czasach w telewizji były niezwykle popularne wszelkiego rodzaju gry telewizyjne, w których graczami byli telewidzowie. Ba, nie musieli się oni nawet ruszać ze swoich domów, aby wziąć w nich udział. Wystarczyło zadzwonić do studia, podać banalną odpowiedź i wygrać atrakcyjne nagrody (zazwyczaj pieniężne).

Był jednak jeden problem, z którego telewidzowie często nie zdawali sobie sprawy. Pytania w tego typu programach, były niezwykle proste – nie bez powodu. Prowadzący potrafili stworzyć ogromne napięcie przy najprostszych pytaniach , im łatwiejsze pytanie tym mniej telewidzów pojawiało się na antenie, co skłaniało oglądających do dzwonienia (za co rzecz jasna, naliczana była opłata).

W efekcie stacje skutecznie podnosiły oglądalność swoich programów, a przy okazji przychody. Co ciekawe, Polsatowi udało się przenieść ten format, na program dla dzieci, czyli Hugo.

Ogromny sukces programu "Hugo"

Zasady Hugo były mniej więcej tak samo banalne, jak w przypadku innych programów z telegrami. Widzowie (w tym wypadku dzieci) dodzwaniali się do programu, aby przejść prosty, platformowy poziom sterując poczciwym trollem (tytułowym Hugo).

DZISIAJ GRZEJE:

1. Tajemnicze sygnały z kosmosu ponownie do nas trafiają. Astronomowie nie mogą uwierzyć

2. Całe jej ciało pokryło się bąblami. Kobieta twierdzi, że to przez połączenie ze sobą dwóch popularnych leków

Z perspektywy postronnego widza wszystkie poziomy w tej grze telewizyjnej były banalne. Wystarczyło unikać przeszkód, a główna nagroda mogła wylądować w rękach graczy. Problem tkwi w tym, że widzowie nie byli świadomi ogromnego opóźnienia przesyłu danych, z którym borykali się wszyscy gracze.

Mapy Google pokażą, gdzie odbywają się protesty. Narzędzie ma pomóc w strajku kobietMapy Google pokażą, gdzie odbywają się protesty. Narzędzie ma pomóc w strajku kobietCzytaj dalej

Gdy gracz wcisnął na swym telefonie przycisk, Hugo powinien poruszyć się we wskazanym kierunku. Niestety przez „lagi”, czyli opóźnienia w transmisji danych, troll poruszał się dopiero po 1 lub 2 sekundach od reakcji gracza, co w tego typu grach jest gigantyczną przeszkodą.

Zaledwie 1/3 szans na sukces

Co ciekawe, nawet jak komuś udawało się przejść poziom i dojść do finału, to stawał on przed najzwyklejszym na świecie kasynem. Osoba grająca, musiała zaznaczyć, jeden z trzech przycisków. Tylko jedna opcja była prawidłowa i prowadziła do uwolnienia Hugoliny i dzieci (oraz wygrania nagrody głównej). Także dojście do finału i przejście gry, dawało zaledwie 1/3 szansy na to, że gracz otrzyma upragniony komputer.


Trudno sobie wyobrazić, aby program pokroju Hugo był w stanie odnieść sukces w dzisiejszych czasach, gdy praktycznie wszystkie dzieci mają dostęp do gier online. Jak widać jednak, świat kiedyś rządził się zupełnie innymi prawami.

Naukowcy z NASA przecierają oczy ze zdumienia. Odkryli tajemnicze dziury na Arktyce, nigdy nie widzieli podobnychNaukowcy z NASA przecierają oczy ze zdumienia. Odkryli tajemnicze dziury na Arktyce, nigdy nie widzieli podobnychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kinga Rusin wspiera protestujące kobiety. Prezenterka przekazała na ich rzecz pokaźną kwotę
  2. Kradł na niespotykaną skalę. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku
  3. Duże zmiany w WhatsApp. Użytkownicy w końcu doczekali się upragnionej funkcji
  4. Ważne oświadczenie twórcy Cyberpunk 2077. Z gry wycięto wiele mechanik, wiemy już, dlaczego
  5. Najważniejsze odkrycie XXI wieku. NASA potwierdziła niesamowite doniesienia odnośnie Księżyca
  6. Kary uderzą zapominalskich kierowców. Zaczynają się od 170 złotych, wystarczy zapomnieć o jednym
  7. Jeszcze tylko 4 dni. Pieniądze dostaną tylko ci sprytni, którzy zdążą na czas

Następny artykuł