Radiowóz
Źródło: Wikipedia/ Kuba347/ CC BY-SA 4.0

Polska drogówka z "superbronią atomową" na piratów. Technologia pochodzi z Rosji

Artur ŁokietekArtur Łokietek
5 Września 2020

Technologiczny cud trafi do polskiej drogówki już niebawem. Dzięki tej "superbroni" żaden pirat ma się nie wywinąć od odpowiedzialności. Urządzenie wyposażone jest w szereg nowoczesnych funkcji.

Rosyjska technologia zagości w naszym kraju na dobre wraz z wejściem do użytku Liry - superlasera na miarę XXI wieku. Czy piraci mogą czuć się bezkarni, gdy drogówka się zbroi?

Technologia w rękach policji

Polska policja nie słynie niestety z wprowadzania nowinek technologicznych pomocnych w pracy policyjnej. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, w których świetnie zapowiadające się urządzenie czy narzędzie przykuwa uwagę stróżów prawa w związku z czym wprowadzane jest w naszym kraju. Tym razem chodzi o nowoczesny laser, który ma przyłożyć się do wyłapywania przede wszystkim piratów drogowych, ale nie odpuści nawet lżejszym wykroczeniom. Urządzenie o nazwie "Lira" wprowadzone zostanie do pracy drogówki już w tym miesiącu. Oto, co technologia nazwana już przez prasę "superbronią atomową drogówki" będzie w stanie zrobić.

Milionerzy: Dostała niezwykle ciężkie i podchwytliwe pytanie za 40000 zł. Znacie poprawną odpowiedź?Milionerzy: Dostała niezwykle ciężkie i podchwytliwe pytanie za 40000 zł. Znacie poprawną odpowiedź?Czytaj dalej

Rosyjska technologia w Polsce

Zacznijmy jednak od początku, czyli od rosyjskiej firmy Simicom która jako pierwsza opracowała technologię mającą pomóc w pracy policji (w tym przypadku konkretnie drogówki). Dość powiedzieć, że urządzenie może okazać się przełomowe to jak nic nie powiedzieć. To dość specyficzne, "trzylufowe" działo może niemal bez przerwy i nawet w nieodpowiednich warunkach wyłapywać piratów drogowych. Co ciekawe, technologia pochodząca od Simicom już wcześniej pojawiła się w naszym kraju - chodzi tu o nowoczesny fotoradar Integra 3D+, który jest w stanie wykrywać na raz nawet do kilkunastu wykroczeń. Znajduje się on na razie testowo w okolicach Warszawy. Co ciekawe, Lira ma jednak być produkowana w Polsce.

Amerykanie testują broń przed którą nie ma obrony. Rosjanie przodują w tej technologiiAmerykanie testują broń przed którą nie ma obrony. Rosjanie przodują w tej technologiiCzytaj dalej

Lira - funkcje i przeznaczenie

Testy Liry rozpoczną się już we wrześniu. Piraci drogowi mają się jednak czego obawiać. "rzyrząd jest przewidziany do pracy ciągłej, tzn. ustawiony na statywie automatycznie kontroluje prędkość w wybranej strefie. Funkcjonariusz może mieć podgląd na urządzeniu przenośnym np. tablecie lub laptopie w radiowozie i nie musi stać bezpośrednio przy mierniku" - mówi cytowany przez trans.info Marek Kulik z firmy Videoradar, która zajmuje się wdrożeniem technologii w Polsce. Co ciekawe, nawet gdy policjant będzie sprawdzał kierowcę, urządzenie wciąż będzie działać, więc nikt nie powinien się wywinąć. Dzięki lampie działającej w podczerwieni, Lira jest w stanie działać równie skutecznie nawet w nocy, drukować "od ręki" mandaty, a nawet identyfikować samochody po numerach rejestracji nawet z 200 metrów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polska cena Call od Duty: Black Ops - Cold War może przerazić. Czy to nowy standard?
  2. CD Projekt ujawnił, ile kosztuje produkcja Cyberpunka 2077. Ogromne pieniądze i tajemniczy projekt w tle
  3. Przez nowy internetowy challenge zwątpiłem w ludzkość. Jest pierwsza ofiara śmiertelna
  4. NASA gotowa na podbój Księżyca. Udane testy potężnej rakiety SLS

Następny artykuł