polska
Źródło: flickr/ https://www.flickr.com/photos/72334647@N03/50188327303

Czy uważasz, że Polska również powinna kolonizować Marsa?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
5 Listopada 2020

Oczy całego świata nauki są w ostatnich latach zwrócone ku Marsowi. Planeta ta ma zostać niebawem przez ludzkość skolonizowana. Ambitne plany ma nie tylko Elon Musk, ale również agencje kosmiczne z różnych krajów. Czy, Waszym zdaniem, Polska również powinna pomyśleć o potencjalnych korzyściach ze zdobycia części tej planety?

Do kogo będzie należał Mars? Tego nie wiemy, choć domyślamy się, że będą o niego walczyć różne kraje z całego świata. W końcu plany odnośnie tej planety ma nie tylko USA, ale też Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie czy Rosja, choć ta ostatnia raczej nie dysponuje niezbędnymi środkami.

Kolonizacja Marsa

Czerwona Planeta jest aktualnie jednym z obiektów kosmicznych, które cieszą się największym zainteresowaniem. W zasadzie ciężko stwierdzić, czy naukowcy bardziej interesują się Marsem, Księżycem czy (od niedawna na poważnie) Wenus. Z każdym z tych obiektów związane są nieco odmienne od siebie plany. Księżyc w krótkim czasie ma zostać zajęty przede wszystkim przez astronautów NASA, którzy wybudują tam placówkę badawczą i przeprowadzać będą analizy nie tylko samej skały, ale też i jej wpływu na nasze życie.

W naszym Układzie Słonecznym była jeszcze jedna planeta. Naukowcy są zadziwieni nowymi wnioskamiW naszym Układzie Słonecznym była jeszcze jedna planeta. Naukowcy są zadziwieni nowymi wnioskamiCzytaj dalej

Co ciekawe, Księżyc może też potencjalnie stanowić zupełnie nowe źródło zysku. NASA snuje bowiem plany dotyczące rozpoczęcia ery kosmicznego górnictwa! I choć faktycznie brzmi to dość strasznie (w końcu w Dead Space mieliśmy do czynienia z kosmitami znalezionymi przez kosmicznych górników), może przyczynić się do diametralnej zmiany sytuacji ekonomicznej na Ziemi. Miejmy nadzieję, że na lepsze.

Polska a podbój kosmosu

Do tej pory nie mogliśmy jednak mówić, że słowa "Polska" i "podbój kosmosu" brzmią ze sobą dobrze, bo takie ich połączenie jest dość... dziwne. Oczywiście z jednej strony prawdą jest, że do tej pory w kosmosie znalazł się wyłącznie jeden przedstawiciel naszej nacji, czyli Mirosław Hermaszewski. Z drugiej jednak Polacy bardzo aktywnie uczestniczą w pracach rozwojowych i różnego rodzaju misjach kosmicznych. W jaki sposób? Wiele prywatnych polskich firm dostarcza bardzo ważne części różnych kosmicznych maszyn, w tym łazików czy sond, dla takich gigantów jak właśnie NASA czy nawet Space X. Jedna z ostatnich misji NASA związana z badaniem Marsa również okazałaby się niemożliwa bez polskiego przyrządu do badania gleby.

Olbrzymia zmiana w popularnej sieci sklepów. Klienci będą zachwyceniOlbrzymia zmiana w popularnej sieci sklepów. Klienci będą zachwyceniCzytaj dalej

Polacy na Marsa?

Polska na razie nie ma jednak żadnych planów dotyczących podboju kosmosu per se, a tym bardziej kolonizacji obcych planet. Nadchodzące misje na Marsa kreują się na coraz bardziej imponujące swoją skalą, a w wyścigu oprócz NASA i SpaceX tak naprawdę nie ma inne realnego kandydata na uszczknięcie skrawka marsjańskiej gleby. Czy Polska również powinna przewartościować swoje inwestycje i zwrócić się w kierunku podboju obcych planet? A może jest to pomysł tak dziwny, że aż skrajnie odległy? Koniecznie dajcie znać, co uważacie!

Technologiczna rewolucja. Może powstać pierwszy smartwatch bez prąduTechnologiczna rewolucja. Może powstać pierwszy smartwatch bez prąduCzytaj dalej

Następny artykuł