Innspace
Źródło: Innspace.pl

Polska kolonia na Marsie? Chińczycy pieją z zachwytu

Kuba WielochKuba Wieloch
6 Sierpnia 2020

Polskie projekty baz na Marsie zostały docenione w Chinach. Jak widać nasz naród również może przyczynić się do kolonizacji Czerwonej Planety

Polscy studenci znowu wyróżnieni


To nie pierwszy raz, gdy Polscy studenci zostali docenieni za granicą. Niesamowitym jest jednak to, że mamy tak wielu zdolnych ludzi w tematyce kolonizacji kosmosu. Jak wszyscy wiemy, coraz głośniej się robi o podboju Czerwonej Planety. Jest to kolejny krok milowy, jaki musi pokonać ludzkość w celu szybkiego rozwoju.

Zimna Wojna o Marsa


Międzynarodowa konkurencja tylko przyspiesza i rozwija proces lądowania ludzkich stóp na Marsie. Wszak o tytuł zdobywcy czerwonego lądu walczy wiele krajów. Najpoważniejszymi kandydatami do podboju są Stany Zjednoczone oraz Chiny, ale chęci włączenia się do walki zgłaszają również Emiraty Arabskie, Indie, jak i ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Największe szanse na sukces ma jednak dwójka pierwszych wymienionych kandydatów. W ostatnim czasie zarówno USA, jak i Chiny wysłały bezzałogowe misje na Marsa mające na celu zbadanie gruntu w poszukiwaniu życia. Czeka nas również zacięty bój o to, kto pierwszy dostarczy najdroższą przesyłkę kurierską w historii ludzkiej cywilizacji, a mianowicie kto próbki z Marsa dostarczy na Ziemię.

Mrówki stworzyły żywy most by napaść na gniazdo os. Niesamowite nagranieMrówki stworzyły żywy most by napaść na gniazdo os. Niesamowite nagranieCzytaj dalej

Polacy docenieni w Chinach


Rzecz jasna Chińczycy uważają, że to oni odniosą sukces w każdej z wymienionych kategorii, co jest zresztą bardzo prawdopodobne. Komunistyczny kraj pomimo walki z pandemią koronawirusa wydaje góry pieniędzy na eksploracje kosmosu i przyszłą kolonizację Marsa. Niedawno w Państwie Środka odbył się konkurs Future Mars Life. Polski projekt kolonii Ideacity zdobył najwyższy tytuł Gold Wiener, natomiast koncepcyjna baza marsjańska o nazwie Dome została ogłoszona zwycięzcą. Dzięki temu Polscy studenci mają możliwość zaprezentowania swoich prac na niezwykle prestiżowej wystawie o tematyce Marsa.
Istnieje realna szansa, że polskie projekty zostaną wykorzystane przy budowie przyszłych marsjańskich kolonii. Prawda jest taka, że prędzej czy później na Czerwonej Planecie powstaną pierwsze ludzkie bazy i niezwykle ważne jest, aby już teraz zacząć je projektować i testować.

Obrazy Techgame"Kosmici" kryją się na dnie oceanów. Niesamowite nagranie niezwykle rzadkiego osobnikaCzytaj dalej

Projekty Dome oraz Ideacity

„Cieszymy się, że naszej projekty zostały docenione nawet w Chinach, zwłaszcza że tamtejszy sektor kosmiczny dynamicznie się rozwija. To dla nas ogromne wyróżnienie, biorąc pod uwagę ilość zgłoszeń konkursowych i ich poziom.” – powiedziała Justyna Pelc, lider zespołu Innspace.

Nagrodzony Projekt Dome opiera się na innowacyjnych materiałach z pamięcią kształtu. Warto pamiętać, że na Marsie amplituda tempratur wynosi do kilkudziesięciu stopni Celcjusza. Dlatego też, Polscy studenci opracowali innowacyjny system dla kopuły marsjańskiej bazy. W dzień części,z których wykonano zadaszenie odginają się w stronę środka bazy. W rezultacie mieszkańcy otrzymują większy dostęp do światła dziennego, które może być wykorzystane chociażby do pozyskiwania energii. Kopłu chroni również kompleks przed szkodliwym promieniowaniem, które na Marsie jest o wiele wyższe niż na Ziemi przez znikomą atmosferę. W nocy zadaszenie wraca do pierwotnej formy, które daje dodatkową warstwę izolacyjną chroniocą mieszkańców przed niskimi tempraturami.

Drugi projekt, czyli Ideacity zakłada stworzenie marsjańskiego miasta dla 1000 mieszkańców. Projekt stanowi utopijne miasto przyszłości o perfekcyjnym rozlokowaniu budynków i samowystarczalnej funkcjonalności. Miasto miałoby kształt sześciokątu co znacznie ułatwiałoby przedostanie się z jednego końca na drugi. Dodatkowo wszystkie najważniejsze budowle umiejscowione są na samym środku, natomiast zabudowa przemysłowa na skraju. Znaczna część zabudowy znajduje się pod ziemią co dodatkowo chroni mieszkańców przed ciężkimi warunkami panującymi na Czerwonej Planecie.

Więcej informacji na temat polskich prototypów marsjańskich baz możecie przeczytać na stronie projektu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Berlenga Grande to wyspa w całości zasilana energią słoneczną
  2. Ogromny krater po eksplozji w Bejrucie. Wstrząsające zdjęcia obiegły cały świat
  3. Ogromna dziura wypełniona kwasem. Jest tak duża, że widać ją z kosmosu
  4. Mrówki stworzyły żywy most by napaść na gniazdo os. Niesamowite nagranie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł