Wybuch bomby wodorowej.
Źródło: Pixabay

Czy Polska powinna posiadać własną broń atomową?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
6 Września 2020

Protesty na Białorusi, amerykańskie i rosyjskie przepychanki, ataki terrorystyczne. Sytuacja polityczna na świecie robi się coraz bardziej napięta, a wiele państw się cały czas dozbraja. Czy Polska również powinna pomyśleć o poszerzeniu swojego arsenału?

Żyjemy w czasach względnego spokoju. Co prawda na świecie istnieje wciąż wiele konfliktów wojennych, jednak w naszym regionie dotychczas było dosyć spokojnie. W ostatnich latach jednak sytuacja się dosyć znaczącą zmieniła i istnieje ryzyko, że polsie granice nie są już tak bezpieczne jak mogło się to do niedawna wydawać.

Konflikty za miedzą

Parę lat temu do poważnych konfliktów zbrojnych doszło na Ukrainie. Utarczki Ukraińców z Rosjanami zakończyły się poważnymi konsekwencjami, nasz ukraiński sąsiad stracił znaczną część swoich terenów i chociaż nawoływał o pomoc do Unii Europejskiej, to zasadniczo żadnej pomocy nie uzyskał. Obecnie sytuacja jest napięta na Białorusi, gdzie społeczeństwo postanowiło okazać wyraz niezadowolenia po, wygranych przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę, wyborach prezydenckich. Brutalne tłumienie protestów przez białoruskie władze zwróciło uwagę NATO, które postanowiło przyjrzeć się bliżej problemowi oraz zakomunikować Białorusi, że w razie dalszych problemów, Sojusz jest gotowy do interwencji zbrojnej. Na to wszystko zareagowała Rosja, która nie ukrywa niezadowolenia z ingerencji NATO w sprawy wschodu.

Rosyjski myśliwiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO. Stany Zjednoczone wściekłeRosyjski myśliwiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO. Stany Zjednoczone wściekłeCzytaj dalej

Rozwój technologii również w wojsku

Technologia militarna, to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi branży technologicznej. Obecnie światowe mocarstwa pracują nad wieloma nowymi rozwiązaniami wojennymi. Mowa tu o niewidzialnych dronach zdolnych do przenoszenia kilku ton bomb i materiałów wybuchowych, broniach laserowych czy hipersonicznych rakietach, przez którymi w zasadzie nie ma ucieczki.

Odnaleziono biblioteki Państwa Islamskiego. Zawierają, m.in. dane z ataku na World Trade CenterOdnaleziono biblioteki Państwa Islamskiego. Zawierają, m.in. dane z ataku na World Trade CenterCzytaj dalej

Kwestia dozbrojenia była w Polsce zawsze temat dosyć drażliwym. Brak jako takiego przemysły militarnego w naszym kraju sprawiał, że większość sprzętów musimy kupować od naszych bogatszych sojuszników, a to kosztuje naprawdę dużo. Czy w obecnej sytuacji geopolitycznej Polska powinna zainwestować w nowoczesną broń? A może powinniśmy zainteresować się tematem broni atomowej?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy o rosyjskiej szczepionce na COVID-19. Niesamowite wiadomości
  2. Polska drogówka z "superbronią atomową" na piratów. Technologia pochodzi z Rosji
  3. Naukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwór
  4. Rosyjski myśliwiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO. Stany Zjednoczone wściekłe

Następny artykuł