Grafika żołnierza przyszłości.
Źródło: Pixabay

Czy Polska potrzebuje Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, które tworzy PiS?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
6 Listopada 2020

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni to pomysł zainagurowany przez obecnie utrzymującą się przy władzy partię Prawa i Sprawiedliwości. Pomysł jest realizowany od 2017 roku, kiedy to na czele projektu stanął Antonii Macierewicz. Minęły trzy lata, projekt się znacząco rozwinął, a my zastanawiamy się, czy to w ogóle potrzebne?

W czasach, w których coraz więcej konfliktów może być rozwiązanych dzięki skutecznemu atakowi hakerskiemu, a nie wysyłaniu setek tysięcy żołnierzy na pole bitwy, warto być zabezpieczonym na wypadek cybernetycznego konfliktu. Każdego miesiąca media obiegają informacje o chińskich lub rosyjskich hakerach, którzy dokonują włamań na rządowe i prywatne strony.

Najpiękniejsze gwiazdozbiory na polskim niebie. Znajdziesz je za pomocą prostej aplikacjiNajpiękniejsze gwiazdozbiory na polskim niebie. Znajdziesz je za pomocą prostej aplikacjiCzytaj dalej

Czym jest Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni?

Na oficjalnej stronie Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni znajdujemy informację, że “CYBER.MIL.PL TO PROGRAM REALIZOWANY PRZEZ MINISTERSTWO OBRONY NARODOWEJ, KTÓREGO CELEM JEST ZWIĘKSZENIE BEZPIECZEŃSTWA PAŃSTWA I OBYWATELI W CYBERPRZESTRZENI”. Projekt skupia się na dwóch głównych obszarach. Po pierwsze zapewnia kompleksowe wsparcie dla procesu formowania się wojsk obrony cyberprzestrzeni, a po drugie zintegrowanie środowiska cyberbezpieczeństwa resortu obrony narodowej.
W ramach tworzenia tej instytucji, WOC współpracuje z Siłami Zbrojnymi RP, organami zajmującymi się cyberbezpieczeństwem w NATO i Unii Europejskiej oraz wieloma innymi organizacjami zajmującymi się tematyką bezpieczeństwa w sieci.

Internet od Elona Muska kosztuje ogromne pieniądze. Poznaliśmy cenę usługi internetowej StarlinkInternet od Elona Muska kosztuje ogromne pieniądze. Poznaliśmy cenę usługi internetowej StarlinkCzytaj dalej

Czy Polsce potrzebne jest Wojsko Obrony Cyberprzestrzeni?

W przeciągu ostatnich lat liczba ataków hakerskich znacząco się zwiększyła. Ma to związek z większymi możliwościami technologicznymi oraz faktem, że coraz więcej osób korzysta z komputerów, Internetu, smartfonów, a nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat tego jak zadbać o własne bezpieczeństwo w sieci.

Hakerzy znajdują również coraz to nowsze sposoby na włamywanie się do tajnych informacji. W wakacje informowaliśmy Was o aferze związanej z pewną aplikacją miłośników piwa, użytkownicy wrzucali zdjęcia z trunkami, które piją, a na podstawie lokalizacji i rzeczy, które znajdowały się w tle zdjęcia można było wywnioskować, że duża część osób pracowała w tajnych bazach wojskowych w USA.

Czy więc Polsce potrzebne są Wojska Obrony Cyberprzestrzeni? A może warto byłoby te pieniądze (na start projekt został zasilony kwotą 2 miliardów złotych) wykrozystać jakoś inaczej?

Olbrzymia wpadka ABW. Skutki pomyłki mogą okazać się dla kontrwywiadu opłakaneOlbrzymia wpadka ABW. Skutki pomyłki mogą okazać się dla kontrwywiadu opłakaneCzytaj dalej

Następny artykuł