Moneta jeden euro na kupce banknotów.
Źródło: pixnio

Czy Polska powinna w końcu zmienić walutę na euro?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
10 Października 2020

Polska dołączyła do państw członkowskich Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. Oprócz otwartych granic i ułatwionego handlu wiąże się to również ze wspólną walutą, czyli euro, którą przyjęło większość krajów. Polska tego jeszcze nie dokonała, a dyskusja czy powinniśmy zrezygnować ze złotego trwa w najlepsze.

Zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, wszystkie państwa członkowskie mają obowiązek przystąpienia do strefy euro, a więc do zmiany waluty z rodzimej na europejską w momencie, w którym spełnią odpowiednie wymagania.

Mus jest, daty brak

Polacy odzyskują tysiące złotych. Jest prosty sposób, serwery już nie wytrzmująPolacy odzyskują tysiące złotych. Jest prosty sposób, serwery już nie wytrzmująCzytaj dalej

Co prawda wyżej wymieniony traktat wymusza na krajach członkowskich, w tym na Polsce, przyjęcie wspólnej waluty jaką jest euro, jednak nie określa żadnej końcowej daty, z którą takie przewalutowanie miałoby nastąpić. Uwzględnia on za to informację, że zanim państwo przystąpi do strefy euro, to musi spełnić konkretne wymagania i jest zobowiązane do takiego zarządzania gospodarką by ten cel osiągnąć w miarę szybko. Wejście do tak zwanego Eurolandu ma oczywiście zarówno swoje zalety, jak i wady.

Euro w Polsce – zalety i wady

Zwolennicy rezygnacji z polskiego złotego na rzecz euro podkreślają, że przewalutowanie niesie ze sobą szereg wymiernych plusów, które pozytywnie wpłynęłyby na nasz kraj. Przede wszystkim Polska umocniłaby swoją pozycję w Unii Europejskiej i mogłaby dołączyć do bardziej szczegółowego zażądania budżetem UE. Przyjęcie euro mogłoby również zachęcić zagranicznych inwestorów do otwierania swoich biznesów w naszym kraju, ponieważ stała by za nami twarda i stabilna waluta. Jest to jedynie kilka plusów związanych z przyjęciem euro w naszym kraju. Pomysł ten niepozbawiony jest jednak również sporej dozy ryzyka.

Niezwykła moneta warta jest ogromne pieniądze. Nie uwierzysz z czego została wykonanaNiezwykła moneta warta jest ogromne pieniądze. Nie uwierzysz z czego została wykonanaCzytaj dalej

Eksperci zajmujący się ekonomią podkreślają, że duża część zalet związanych z przejściem na euro ma marginalne znaczenie i tak naprawdę nikt tego nie odczuje. Największym minusem tego pomysłu jest za to utrata krajowej polityki pieniężnej jako narzędzia do prowadzenia polityki gospodarczej. Nie można też zapominać o negatywnych efektach związanych z niewłaściwym kursem wymiany złotego na euro. Zbyt wysoki kurs (słabość złotego) oznaczałby niską wycenę polskich aktywów, umożliwiając ich masowy, spekulacyjny wykup. Z kolei zbyt niski kurs (nadmierna siła złotego) prowadziłby do czasowej utraty konkurencyjności eksportu.

Czy Polska powinna w końcu przejść na euro?

Ze względu na brak ustalonej konkretnej daty związanej z przewalutowaniem oraz dosyć luźne zasady z tym związane Polska po 16 latach od wstąpienia do Unii Europejskiej wciąż nie przewalutowała złotego na euro. Sytuacja ta ma swoich zwolenników i przeciwników, a według Ciebie Polska powinna w najbliższym czasie wejść w końcu do strefy euro?

Bank Millennium ostrzega przed oszustami. Łatwo się nabrać, pieniądze klientów znikają z kontBank Millennium ostrzega przed oszustami. Łatwo się nabrać, pieniądze klientów znikają z kontCzytaj dalej

Następny artykuł