Satelita na tle Ziemi
Źródło: pixnio

Czemu według Ciebie Polska nie prowadzi własnej misji na Marsa?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
10 Listopada 2020

Eksploracja kosmosu jest marzeniem wszystkich fanów science fiction. Nie wszyscy mają jednak równe szanse na podbój wszechświata. Główne agencje kosmiczne, które obecnie eksplorują otaczającą nas przestrzeń kosmiczną należą do zaledwie kilku państw na całym świecie, cała reszta, w tym Polska, może mieć jedynie minimalny wkład w tej dziedzinie.

Księżyc i Mars są na wyciągnięcie ręki. Postęp technologiczny sprawił, że eksploracja kosmosu, chociaż wciąż bardzo droga, staje się coraz bardziej możliwa i mniej ryzykowna. Aby jednak móc na własną rękę zająć się badaniem wszechświata “z pierwszej ręki” należy najpierw rozwinąć swój program kosmiczny. Jak udowodniły to niektóre państwa, jest to możliwe.

Koniec marzeń o powrocie na Księżyc? Joe Biden ma inne priorytetyKoniec marzeń o powrocie na Księżyc? Joe Biden ma inne priorytetyCzytaj dalej

Państwa, które w ostatnim czasie dołączyły do kosmicznego wyścigu

Czasy, w których eksploracja kosmosu była domeną jedynie Stanów Zjednoczonych i Rosji (a przede wszystkim Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich) już dawno minęły. Na przełomie ostatnich dekad bardzo mocno rozwinęły się programy kosmiczne wielu krajów. Do kosmicznej śmietanki dołączyła, między innymi, Kanada, Japonia czy Wielka Brytania. To jednak rozwój dwóch innych państw robi największe wrażenie.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Jak odróżnić grypę żołądkową od COVID-19? Jeden symptom może mieć decydujące znaczenie

Państwa, o których mowa to oczywiście Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Chiny. Szczególnie duże wrażenie robi rozwój tego pierwszego kraju, który swój program otworzył w 2014 roku, a więc sześć lat temu, a w tegoroczne wakacje wysłał swoją własną sondę w kierunku Marsa. Chiny jeszcze bardziej przebijają osiągnięcia ZEA, jednak historia ich programu kosmicznego sięga lat 50. XX wieku. Nie zmienia to jednak faktu, że Państwo Środka dokonało ogromnego przeskoku technologicznego na przełomie ostatnich kilkunastu lat i sprawiło, że to właśnie Chiny są uznawane za jedną z największych kosmicznych potęg obok Stanów Zjednoczonych.

Jedna z najtragiczniejszych katastrof naturalnych, zginęło prawie 2 tys. ludzi. Wszystko przez ignorowanie naukowcówJedna z najtragiczniejszych katastrof naturalnych, zginęło prawie 2 tys. ludzi. Wszystko przez ignorowanie naukowcówCzytaj dalej

Dlaczego Polska nie prowadzi własnej misji na Marsa?

Na to pytanie odpowiedź może wydawać się oczywista. Wyżej wspomniane państwa, to światowi liderzy gospodarczy. Kraje, które zarabiają ogromne pieniądze na eksporcie, ropie naftowej i innych tego typu rzeczach. W tym zestawieniu Polska nie ma, jak konkurować i można uznać, że cena eksploracji kosmosu na własną rękę jest po prostu zbyt wysoka.

Są jednak aspekty, które dają nadzieję na to, że w końcu Polska zrealizuje swój własny program kosmiczny. Od lat mówi się o polskim satelicie, który miałby zostać wyniesiony na orbitę okołoziemską. Ponadto, wiele polskich firm technologicznych współpracuje z najważniejszymi agencjami kosmicznymi, np. z NASA, w dostarczaniu różnych komponentów, a nawet całych urządzeń, które są instalowane na amerykańskich sondach. A według Ciebie czemu Polska nie prowadzi własnego programu kosmicznego, dzięki któremu moglibyśmy wysłać własną sondę, np. na powierzchnię Marsa.

Mężczyzna naprawiał telefon, nagle doszło do niebezpiecznej sytuacji. Nikt się nie spodziewałMężczyzna naprawiał telefon, nagle doszło do niebezpiecznej sytuacji. Nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Następny artykuł