Volkswagen Passat na tle żwiru
Źródło: pixy.org

Czy w Polsce powinno się zakazać sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
11 Października 2020

W ostatnim czasie dużo się mówi o wycofywaniu sprzedaży samochodów z tradycyjnym silnikiem spalinowym w głównych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Czy Polska również powinna podjąć taką decyzję i skupić się na pojazdach elektrycznych?

Unia Europejska zachęca kolejne kraje do rezygnacji z pojazdów o napędzie spalinowym. Z jednej strony ma to pomóc w walce ze zmianami klimatu, które są coraz bardziej odczuwalne, z drugiej strony rozwój infrastruktury związanej z samochodami elektrycznymi mógłby podnieść europejską gospodarkę z kolan po koronakryzysie.

PGE i Energa ostrzegają przed oszustami. Można stracić majątekPGE i Energa ostrzegają przed oszustami. Można stracić majątekCzytaj dalej

W Europie coraz więcej elektryków

W Unii Europejskiej samochody z napędem elektrycznym nie są już niczym nadzwyczajnym. Nawet w Polsce coraz częściej napotykamy na tego typu pojazdy, przede wszystkim w większych miastach naszego kraju. Państwa europejskie idą jednak o krok dalej i potwierdzają, że w przeciągu najbliższych kilku lat zupełnie odejdą od sprzedaży samochodów ze spalinowym napędem. Najwcześniej dokonać ma tego Norwegia, która planuje wdrożyć ten plan w życie już w 2025 roku. Tuż za nią podążać będą jednak inne europejskie państwa, takie jak Wielka Brytania czy Niemcy (2030) oraz Francja (2040).

DZISIAJ GRZEJE:

1. Masz banknot 50 zł? Może być wart fortunę, lepiej przeszukaj kieszenie

2. Człowiek zamiast książki. Żywe biblioteki są coraz bardziej popularne

Elektryk na zmianę klimatu

Żyjemy w czasach, w których naukowcy niemal każdego dnia ostrzegają nas przed negatywnymi skutkami nadmiernej emisji CO2 do atmosfery. Jednym z głównych źródeł tego zjawiska są oczywiście samochody z napędem spalinowym. Od lat trwa kampania popularyzująca samochody z napędem elektrycznym. Powoli stają się one już standardem w wielu europejskich krajach, również w Polsce możemy je zaobserwować. Pomysł na zakazanie sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym ma być ostatnim punktem transformacji pojazdów ze starych silników na silniki elektryczne. Ponadto, plan ten zakłada również poważną rozbudowę infrastruktury ze stacjami ładującymi i tak dalej, co powinno pomóc w wychodzeniu z kryzysu gospodarczego wywołanego przez globalną pandemię koronawirusa.

Bill Gates o końcu pandemii. Zostanie z nami na dłużejBill Gates o końcu pandemii. Zostanie z nami na dłużejCzytaj dalej

Czy w Polsce powinno się zakazać sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym?

Chociaż w Polsce zaczęło się pojawiać coraz więcej elektryków i zaczęły działać firmy wypożyczające elektryczne samochody za nieduże pieniądze, to pomysł z wprowadzeniem podobnego zakazu odnośnie sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym wzbudza wiele kontrowersji. Argumentem, który najbardziej przemawia przeciwko takiemu zabiegowi jest oczywiście praktycznie zerowa infrastruktura. Stacje ładujące w Polsce to wciąż raczej spora rzadkość i o ile są spotykane w dużych miastach (a sporadycznie również w średnich miejscowościach) to wciąż jest ich zbyt mało, żeby mówić o możliwości takiej transformacji. Z drugiej jednak strony zakaz tego typu zmotywowałby odpowiednie osoby do rozpoczęcia działań w tym kierunku. A według Ciebie, czy w Polsce powinno zakazać się sprzedaży samochodów z silnikiem spalinowym na rzecz elektrycznej alternatywy?

Żona Alberta Einsteina miała niezwykle ciężkie życie. Noblista traktował ją nieludzko, aż ciężko uwierzyćŻona Alberta Einsteina miała niezwykle ciężkie życie. Noblista traktował ją nieludzko, aż ciężko uwierzyćCzytaj dalej

Następny artykuł