Żołnierze w pojeździe wojskowym.
Źródło: Wikipedia Commons

Czy Polska powinna przeznaczyć więcej pieniędzy na Siły Zbrojne?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
15 Września 2020

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej w dalszym ciągu jest napięta. Wiele osób zadaje sobie pytanie czy polskie Siły Zbrojne są gotowe na otwarty konflikt, a może należałoby przekazać dodatkowe finansowanie, które by wzmocniło naszą siłę militarną.

Przed wybuchem drugiej wojny światowej utrzymanie polskiego wojska w momencie pokoju kosztowało nasz kraj 416 milionów złotych, a armia naszego kraju była trzecią siłą militarną w Europie. Czasy się zmieniają, a koszty utrzymania rosną.

Koszty utrzymania Sił Zbrojnych się zwiększają

Pod koniec sierpnia Ministerstwo Finansów poinformowało, że wydatki związane z obroną narodową będą znacznie większe niż przewidziała to ustawa budżetowa na 2020 rok. Według ustaleń MF, obrona narodowa, w 2020 roku ma dysponować łącznym budżetem w wysokości 52 miliardów złotych. Koszty te wynikają z nowelizacji ustalonej w ostatnim czasie przez rząd. Pierwotnie wojsko miało dysponować budżetem 49 miliardów złotych. Nie jest również jasne, na co dodatkowe fundusze zostaną wykorzystane.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

Znaleziono ślady życia w kosmosie. Przełomowe odkrycie na WenusZnaleziono ślady życia w kosmosie. Przełomowe odkrycie na WenusCzytaj dalej

Inwestycje w polskie sprzęty

14 wrześnie 2020 roku została podpisana umowa z firmą Rosomak S.A., na mocy której do 2022 roku Siły Zbrojne RP mają zostać wzbogacone o 60 pojazdów transportowych Rosomak-S w wersji szeregowej i dowódczej. Inwestycja będzie kosztowała polskie Siły Zbrojne 105 milionów złotych. W ostatnim czasie pojawiły się również informacje na temat zakupu od amerykanów ich okrętów przybrzeżnych LCS, które po kilku latach eksploatacji zostaną wydalone z czynnej służby. Zakup taki oznaczałby ostateczne pożegnanie się z marzeniami o rozwoju i modernizacji polskiej marynarki wojennej na rzecz zakupu kolejnych amerykańskich narzędzi. Ponadto koszt jednego amerykańskiego LCS-a oscyluje w okolicach 360 milionów dolarów, Polacy mogą liczyć na obniżkę ceny, jednak w dalszym ciągu są to dosyć drogie maszyny.

Sztuczne mięso jednak nie będzie hitem? Naukowcy natrafili na poważny problemSztuczne mięso jednak nie będzie hitem? Naukowcy natrafili na poważny problemCzytaj dalej

Czy Polska powinna przeznaczyć więcej pieniędzy na Siły Zbrojne?

W czasach, w których sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest coraz bardziej napięta pojawia się więc pytanie, czy polskie Siły Zbrojne powinny otrzymać większe finansowanie na zakup nowoczesnej broni i specjalistyczne szkolenia swoich żołnierzy. Obecnie ogromne pieniądze są ładowane w utrzymanie amerykańskiej armii w Polsce. Resort finansów informuje, że ten zabieg kosztuje polskich podatników około pół miliarda złotych rocznie. Czy w takiej sytuacji powinniśmy zwiększyć finansowanie na polskie wojsko, czy wsparcie Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i NATO wystarczy by zapewnić w naszym kraju bezpieczeństwo?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sztuczne mięso jednak nie będzie hitem? Naukowcy natrafili na poważny problem
  2. Znaleziono ślady życia w kosmosie. Przełomowe odkrycie na Wenus
  3. Polski przemysł wojskowy też ma powody do dumy. Sprzęt zatwierdzony przez NATO
  4. Koniec z brakiem krwi w szpitalach. Coraz więcej skutecznych zamienników
  5. Amerykanie testują nowy potężny sprzęt. Cały świat drży w posadach
  6. Chińska rakieta spadła nieopodal szkoły. Po wybuchu wyzwoliła kłęby toksycznego dymu [wideo]

Następny artykuł