Samochód elektryczny podłączony do stacji ładowania.
Źródło: pxfuel

Czy według Ciebie, Polska powinna zainwestować w infrastrukturę dla samochodów elektrycznych

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
16 Listopada 2020

Samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze. Według wielu jest to szansa na walkę z globalnym ociepleniem, ponieważ standardowe auta bazujące na silnikach spalinowych bardzo mocno przyczyniają się do emisji CO2 do atmosfery. “Elektryki” potrzebują jednak zupełnie nowej infrastruktury. 

Obecnie w Polsce nie mamy zbyt wielu punktów pozwalających chociażby na ładowanie samochodów elektrycznych. Jest to o tyle problematyczne, że auta tego typu nie mogą się jeszcze pochwalić zbyt imponującym zasięgiem na jednym ładowaniu.

Bardzo dziwne zjawisko dotyczy całego wszechświata. Naukowcy nie wierzą we własne odkrycieBardzo dziwne zjawisko dotyczy całego wszechświata. Naukowcy nie wierzą we własne odkrycieCzytaj dalej

Coraz więcej samochodów elektrycznych w Europie

Kampania zachęcająca mieszkańców Europy do przerzucenia się na samochód elektryczny trwa od lat. Część państw przykładała się do tego bardziej, część dopiero teraz się za to zabiera, a niektóre, w tym Polska, temat samochodów elektrycznych traktowała dotychczas raczej po macoszemu.

Zgodnie z danymi podawanymi przez portal statista.com, najwięcej samochodów elektrycznych sprzedawanych jest w Niemczech, a Norwegia posiada najwięcej zarejestrowanych pojazdów tego typu (dane dotyczą Europy). Elektryczne samochody stanowią 60% ze wszystkich nowych samochodów, które są rejestrowane w tym skandynawskim kraju.

Niesamowity krater na Marsie. Niezwykle rzadkie zjawisko zachwyciło astronomówNiesamowity krater na Marsie. Niezwykle rzadkie zjawisko zachwyciło astronomówCzytaj dalej

Chcemy jeździć elektrykami? Potrzebujemy infrastruktury

Obecnie dużo mówi się o planach wielu europejskich państw zgodnie, które traktują o absolutnym wycofaniu ze sprzedaży samochodów z napędem spalinowym. Takie ruchy wykonuje między innymi Wielka Brytania. Aby jednak te plany się udały, trzeba najpierw stworzyć potężną infrastrukturę praktycznie od zera. Wiąże się to z ogromnymi kosztami.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Jeszcze zdrowsza wersja tradycyjnej ćwikły. Zrób ją z kiszonych buraków i ciesz się niepowtarzalnym smakiem

Jeżeli chodzi o sytuację w Polsce, to z danych podawanych przez portal rynekelektryczny.pl, pod koniec września na terenie naszego kraju funkcjonowały 1282 stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Nie jest to zły wynik, jednak w porównaniu z liczbą stacji benzynowych, których według portalu clearenergy, jest w Polsce ponad 7 tysięcy, to wciąż za mało, żeby skutecznie można było się przerzucić na samochód z napędem elektrycznym.

Skrócą podróż pociągiem z 3 godzin do 30 minut. Niewiarygodna technologia Koreańczyków, Polskę przejechałbyś w godzinęSkrócą podróż pociągiem z 3 godzin do 30 minut. Niewiarygodna technologia Koreańczyków, Polskę przejechałbyś w godzinęCzytaj dalej

Czy Polska powinna zainwestować w infrastrukturę dla samochodów elektrycznych?

Pojawia się więc pytanie, czy Polska powinna zainwestować większe pieniądze w rozbudowę infrastruktury dla samochodów elektrycznych? Wiąże się to z ogromnymi wydatkami, jednak europejskie trendy wskazują, że samochody elektryczne będą w najbliższym czasie tylko zyskiwały na popularności, a technologia ta jest również preferowana przez władze Unii Europejskiej, które kładą duży nacisk na ograniczanie emisji spalin do atmosfery.

Następny artykuł