Satelita
Źródło: pixabay

Czy uważasz, że Polska powinna przeznaczyć więcej pieniędzy na podbój kosmosu?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
17 Września 2020

Chiny, Stany Zjednoczone, a nawet Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Indie - coraz więcej Państw inwestuje w technologię pozwalającą nam podbić kosmos. Czy Polska również powinna do nich dołączyć i postawić na kosmiczną eksplorację?

Kosmos jeszcze nigdy nie był tak bardzo w zasięgu ręki jak teraz. Doczekaliśmy się czasów, gdy prywatne przedsiębiorstwa, takie jak SpaceX czy wielkie agencje jak NASA współpracują ze sobą, aby ludzkośc była w stanie przenieść się na inną planetę.

Podbój kosmosu

Ambitne plany dotyczące kosmicznych ekspedycji ma zaskakująco wiele krajów na świecie. Część z nich skupia się bardziej na inwestowaniu w konkretne technologie, niektóre pracują nad własnymi, jednak wszyscy i tak starają się wynieść ludzkość nawet na inne planety. Nie wychodząc jednak zanadto w przód, najpierw NASA zamierza ponowić ekspedycję na Księżyc. Misja ta, pod kryptonimem Artemis (siostra Apolla) ma docelowo odbyć się w 2024 roku. Głównym jej celem ma być ponowna ekspedycja na Srebrny Glob, w tym z pierwszą kobietą, która postawi tam nogę. W planach jest także budowa specjalnej placówki badawczej i dokładne zbadanie tego, co dzieje się po niewidocznej stronie Ksieżyca. W przyszłości możemy liczyć nawet na... księżycowe kopalnie.

Inni nadrabiają

Ostatnio wyjątkowo aktywne pod względem kosmicznych ekspedycji zdają się być Chiny. Kraj ten testuje coraz więcej autorskiej technologii, w tym nowych rakiet Long March 5. Chiny mają docelowo w planach wysłanie ludzi nie tylko na Księżyc i Marsa, ale chcą nawet wynieść olbrzymią solarną farmę nad naszą planetą i budowę własnej stacji kosmicznej. Rosjanie znów będą zapewne ścigać się z NASA, które współpracując wraz ze SpaceX Elona Muska zamierza wysłać ludzi na Marsa, gdzie ma powstać pierwsza ludzka kolonia. Podobne plany mają nawet Zjednoczone Emiraty Arabskie, które chcą nawet zasymulować marsjańskie warunki, wznosząc na środku pustyni specjalną placówkę badawczą, która byłaby przygotowywaniem do podboju Czerwonej Planety.

Teraz Polska?

Co ciekawe, Polacy nie są nieobecni w ponownym wyścigu kosmicznym. Nasz kraj świetnie radzi sobie pod względem współpracy z "wielkimi kosmicznymi firmami" - niedawno wysłany na Marsa łazik ma specjalnego "kreta" skonstruowanego przez polską firmę. To także my tworzymy części do satelit SpaceX i innych firm. Co ciekawe, nasz rząd zdaje się być w miarę zainteresowany wojną w kosmosie - MON utworzył specjalne stanowisko pełnomocnika ds. przestrzeni kosmicznej. Nie jest to jednak wskoczenie na poziom USA, które w zeszłym roku oficjalnie powołało osobny rodzaj sił zbrojnych - Space Force. Uważacie, że Polska powinna zainteresować się tym, co czeka nas w kosmosie? Czy powinniśmy inwestować pieniądze w kosmiczne technologie? Czy może jednak lepie czekać na to, czego dokonają inne nacje?

Następny artykuł