Amerykański i polski żołnierz w trakcie powitania.
Źródło: United States European Command

Czy w Polsce powinny stacjonować wojska amerykańskie?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
18 Sierpnia 2020

Sytuacja polityczna w Europie zaczyna się komplikować. Ostatnie wydarzenia na Białorusi sprawiły, że wiele osób zaczęło dyskutować na temat bezpieczeństwa.

W czerwcu cała Polska żyła kilkoma wydarzeniami politycznymi. Oczywiście pierwsze skrzypce grały wybory prezydenckie w naszym kraju, w czerwcu doszło również do spotkania między prezydentem Andrzejem Dudą i Donaldem Trumpem. Jednym z tematów poruszanych przez obydwie głowy państw był temat amerykańskich wojsk stacjonujących w Polsce.

Europa Wschodnia w kryzysie

Sytuacja na terenach Europy Wschodniej od kilku lat się coraz bardziej komplikuje. Najpierw zamieszanie na Ukrainie, które doprowadziło do krwawych starć i aneksji Krymu przez Rosję, teraz krwawo tłumione protesty na Białorusi. Protesty te wybuchły w wyniku wyborów prezydenckich, które w ostatnim czasie miały tam miejsce. Wygrał w pierwszej turze i z ogromną przewagą Łukaszenko, co sprawiło, że wiele osób posądziło go o fałszowanie wyników. Reakcja rządu była niezwykle brutalna, co wywołało międzynarodową reakcję.

Doigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientówDoigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientówCzytaj dalej

Wojska amerykańskie w Polsce

Sytuacje tego typu dają nowe pole do dyskusji w temacie tego, czy amerykańskie wojska powinny stacjonować na terytorium Polski. Z jednej strony mamy zwolenników tego pomysłu, którzy obok gwarancji bezpieczeństwa, jaką daje obecność wojska największego mocarstwa na świecie wymienia również zaawansowane technologie, z których amerykańskie wojsko korzysta. Po drugiej stronie barykady mamy przeciwników tej idei, którzy podkreślają wysokie koszty utrzymania żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych i porównują stacjonowanie wojsk amerykańskich do czasów, kiedy w Polsce przebywała armia ZSRR. Jak informuje portal money.pl, roczny koszt utrzymania 5.5 tysiąca żołnierzy amerykańskich w Polsce, to wydatek rzędu 50 milionów dolarów. Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czy w Polsce powinny przebywać wojska amerykańskie?

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Amerykańscy żołnierze będą trenowali w grach? Powstaje centrum gier wojennych
  2. Doigrali się. Ogromne kary dla UPC, będą prezenty dla klientów
  3. Ponad 3 miliardy złotych wysłane przez pomyłkę. Wielka wpadka banku
  4. Naukowcy odnotowali najwyższą temperaturę na świecie i nie było to na Saharze

Następny artykuł