Bomba Grand Slam
Źródło: Wikimedia Commons

Największa w historii Polski akcja usuwania niewybuchów. 5-tonowa bomba zniknie z kanału w Świnioujściu

Artur ŁokietekArtur Łokietek
18 Września 2020

Brytyjska bomba Tallboy to największy niewybuch w historii Polski. Znajdująca się niedaleko Świonioujścia bomba waży ponad 5 ton! Właśnie nadszedł czas, żeby się jej definitywnie pozbyć.

Niewybuchy stanowią prawdziwe zagrożenie dla ludzi. Gorzej jednak, gdy tym niewybuchem jest ponad 5-tonowa bomba z okresu drugiej wojny światowej, w której znajduje się blisko 2400 kg ładunku wybuchowego... Na szczęście ma zostać usunięta.

Tallboy, czyli największy niewybuch w historii Polski

W czasie II wojny światowej ścierające się ze sobą nacje dosłownie prześcigały się w opracowaniu najbardziej zabójczej broni, w tym różnego rodzaju bomb. Wiele z nich wyrządzało olbrzymie straty w strukturach i w szeregach nieprzyjaciół. Brytyjczy w tym celu opracowali i wykorzystywali na przykład bombę Grand Slam, której mniejsza wersja nazywała się Tallboy. Zazwyczaj używano jej do niszczenia niemieckich schronów, a pierwszy raz zrzucona została we Francji w 1944 roku. Jej masa wynosi niemal 5400 kilogramów co oznacza, że w jednym bombowcu znaleźć się mogła wyłącznie jedna taka bomba. Tak naprawdę używano tylko bombowca Avro Lancaster, gdyż żaden inny nie był wystarczająco pojemny. Jedna z takich bomb wciąż zalega na dnie kanału w Śwnionujściu.

Niewiarygodne odkrycie. Znamy kolejny powód zatonięcia TitanicaNiewiarygodne odkrycie. Znamy kolejny powód zatonięcia TitanicaCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1.Elon Musk chce wysłać ludzi na pewną śmierć. Nie uwierzysz co stanie się z pierwszymi kolonistami na Marsie

2. Normalny banknot 10 zł może kosztować fortunę. Wystarczy, że posiada jedną cechę

Brytyjski olbrzym

Na dnie Kanału Piastowskiego w Świnioujściu znajduje się wypełniona 2400 kilogramami ładunków wybuchowych bomba Tallboy. Szacuje się, że została ona zrzucona jako atak na niemiecki krążownik, jednak nie trafiono w cel. Dość powiedzieć, że w rejonie Świnioujścia podobnych (ale znacznie mniejszych) bomb jest więcej. W sierpniu bierzącego roku usunięcia doczekała się 250 kilogramowej bomby lotniczej. Wiemy, że nurkowie z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzili już prace przygotowawcze, czyli usunięto mniejsze niewybuchy i wszelkie inne przedmioty które mogłyby przeszkodzić w operacji. Wraz z naukowcami z Politechniki Poznańskiej opracowali oni najlepszy i najbezpieczeniejszy sposób na rozbrojenie niewybuchu.

Może istnieć rzecz, która jest zdolna wessać czarną dziurę. Gigantyczna kosmiczna potęga, o której mało kto wieMoże istnieć rzecz, która jest zdolna wessać czarną dziurę. Gigantyczna kosmiczna potęga, o której mało kto wieCzytaj dalej

Jak zostanie rozbrojona?

"Bomba zostanie zneutralizowana metodą deflagracji, czyli wypalania materiału wybuchowego w miejscu znalezienia. Ta metoda wymaga również specjalistycznego przygotowania obiektu, więc cała akcja potrwa kilka dni. Jak dotąd, to największa w Polsce tego typu akcja neutralizowania powojennych niewybuchów" - mówi dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Paweł Rodzoś cytowany przez Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie. Mieszkańcy nie mają się czego obawiać, gdyż zostanie opracowany specjalny plan ewakuacji, wyznaczone zostaną również konkretne strefy bezpieczeństwa. Operację usuwania największego w historii Polski niewybuchu koordynuje Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. W samym przedsięwzięciu uczestniczą również przedstawiciele z Niemiec.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Piątka dla zwierząt wejdzie w życie, ale ze skandalicznym zapisem. Co napisano drobnym maczkiem?
  2. Zmiksuj banany ze słodkim dodatkiem. Zyskasz domowe lekarstwo na chore gardło
  3. Może istnieć rzecz, która jest zdolna wessać czarną dziurę. Gigantyczna kosmiczna potęga, o której mało kto wie
  4. Co, gdyby rakiety były przezroczyste? Zjawiskowa animacja pokazuje, jak działają rakiety kosmiczne [wideo]
  5. Amerykańskie myśliwce nad Polską. Ruszają ogromne ćwiczenia Astral Knight 2020
  6. Nowe odkrycie dotyczące koronawirusa. Pewien sposób może zmniejszyć ryzyko zakażenia nawet pięciokrotnie

Następny artykuł