Flaga Unii Europejskiej i Polski. Niebieska flaga z żółtymi gwiazdami.
Źródło: Wikipedia Commons

Polska może dostać 700 mld złotych z UE. Polki i Polacy dostaną pieniądze w ramach kilku ważnych programów

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
19 Czerwca 2020

Mateusz Morawiecki przekazał, że Polska ma szansę uzyskać dofinansowanie od Unii Europejskiej w wysokości 700 miliardów złotych. Podczas wideokonferencji z unijnymi przywódcami prowadzone były rozmowy na temat nowej perspektywy finansowej i Funduszu Odbudowy po pandemii koronawirusa.

Unia Europejska przygotowuje astronomiczny budżet na pokrycie kosztów związanych z odbudową po koronakryzysie. W puli łącznie może być nawet 1850 miliardów euro.

Polska mistrzem negocjacji?

Szef Rady Ministrów zapowiedział, że dzięki twardym negocjacjom Polska może uzyskać o wiele więcej pieniędzy, niż sugerowała opozycja. “Dzisiaj Unia potrzebuje silnej i szybkiej reakcji, nie możemy tracić czasu na długotrwałe negocjacje i dlatego proponujemy pewne kompromisy” - dodał. Polska stała się głównym negacjatorem, który łączy wizje finansowe wszystkich części Europy, zarówno tych bardziej oszczędnych, do których należą najbogatsze państwa członkowskie, jak i tych bardziej wymagających finansowo, czyli państw z bloku południowo-wschodniego. Morawiecki, swój ambitny plan odbudowy nazwał “nowym planem Marshalla”. Według zapewnień premiera, jego wizja pojawiła się na horyzoncie realizacji.

Jak zwiększyć budżet europejski?

Komisja Europejska od jakiegoś czasu prowadzi rozmowy na temat zwiększenia tak zwanego koronafunduszu. Więcej pieniędzy do UE miałoby napłynąć dzięki nowym podatkom, takim jak podatek internetowy, podatek od niepoddawanych recyklingowi tworzyw sztucznych czy dochody z systemu handlu emisjami CO2. Podczas konferencji, Morawiecki zaproponował również wprowadzenie opłat od wielkich korporacji za użytkowanie zasad jednolitego rynku oraz podatku od transakcji finansowych.

Astronomiczny budżet UE

Łączna wartość nowego funduszu europejskiego ma wynieść zawrotną kwotę 1850 miliardów euro. Fundusz na rzecz ożywienia ma wynieść 750 mld euro, z czego 500 mld zostanie przeznaczone na granty, a 200 mld na pożyczki. Fundusz będzie służył do odbudowy gospodarki po kryzysie gospodarczym związanym z pandemią koronawirusa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Morawiecki zabrał głos w sprawie możliwości drugiego zamknięcia gospodarki
  2. Dramatyczny przyrost zachorowań. Takiej sytuacji nie było od dwóch miesięcy
  3. Spotkanie Duda-Trump. Amerykanie będą nam chcieli sprzedać elektrownie atomową
  4. Górniku nie patrz. Zielona rewolucja nadchodzi do Polski

Następny artykuł