Flagi w Strasburgu
Źródło: flickr

Polska przegoniła Niemcy i stała się liderem w Europie. Nie zgadniecie w czym

Artur ŁokietekArtur Łokietek
22 Lipca 2020

Polska na topie! A przynajmniej w kwestii generowania energii z wykorzystaniem węgla. Aktualna pandemia koronawirusa spowodowała przetasowania na podium w Unii Europejskiej.

Polska jest europejskim liderem generowania energii z wykorzystaniem węgla różnego rodzaju.

Europa przestawia się na OZE

Ostatnie raporty think tanku Ember brzmią nad wyraz pozytywnie dla środowiska. Okazuje się, że Europejski plan przestawienia się na Odnawialne Źródła Energii może przynosić efekty. Oczywiście nie tylko środowisko na tym zyskuje, ale też ludzie, no i w dużej mierze również nasze portfele. Zgodnie z najnowszymi danymi, w pierwszej połowie tego roku aż 40 procent energii wygenerowane zostało z wykorzystaniem Odnawialnych Źródeł Energii. Sama elektryczność notuje du pokaźny wzrost, bo aż o 11 procent w stosunku do identycznego okresu w ubiegłym roku. Nie trzeba chyba wyjaśniać, iż głównym sprawcą tego stanu rzeczy jest inwestowanie w coraz większą liczbę placówek wytwóczych i, co ciekawe, koronawirus.

Proteus - nowy materiał polskiego projektu, którego nie da się zniszczyćProteus - nowy materiał polskiego projektu, którego nie da się zniszczyćCzytaj dalej

Polska przegoniła Niemcy

DZISIAJ GRZEJE: Śmierć w rodzinie Wałęsów przyszła nagle, bez ostrzeżenia. Śledczy ustalili czy popełnił samobójstwo

Choć OZE cieszą się coraz większym powodzeniem i zgodnie z pragnieniami wielu ludzi mogą stać się w końcu nowym standardem, sytuacja na rynku paliw kopalnych nie wygląda aż tak różowo. Ich udział w segmencie energetyki spadł o 18 procent. I to tu właśnie pojawia się rola pandemii, która spowodowała, że zapotrzebowanie na tę energię jest mniejsze. Do tej pory to Niemcy byli europejskim liderem pod względem liczby terawatogodzin wygenerowanych z węgla. Polska właśnie ich przegoniła, co jest pierwszą taką sytuacją w historii. Nie dość, że zastąpiliśmy Niemcy na podium wykorzystywania węgla, to jeszcze wytwarzamy z tego źródła tyle energii, ile 25 pozostałych państw Unii Europejskiej. Razem wziętych, oczywiście.

Zobacz także:

  1. Skąd wzięła się woda na Ziemi. Naukowcy mają nową teorię, badania ją potwierdzają
  2. Drążek Neil'a Armstronga za 370 tys. dol. Aukcja ekwipunku z Programu Apollo okazała się hitem
  3. Największe firmy przeciwko emisji CO2. W projekcie m.in. Microsoft, Nike, Mercedes i Danone
  4. Fragment lodowca wielkości Manhattanu spektakularnie się oderwał. Naukowcy uwiecznili zdarzenie na wspaniałym nagraniuNastępny artykuł