Mapa przedstawiająca prądy tropikalne.
Źródło: Wikipedia Commons

W Polsce już niedługo zapanuje klimat tropikalny? Naukowcy zauważyli niezwykle ciekawe zjawisko

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
26 Sierpnia 2020

Zmiany klimatu są już faktem. Jednym z objawów tego zjawiska jest poszerzająca się strefa zwrotnikowa (tropikalnej). Naukowcy przedstawili najnowsze badania na ten temat.

Najnowsze badania opublikowane w magazynie Journal of Geophysical Research udowadniają, że strefa tropikalna rozszerza się w kierunku biegunów i ma to związek z ociepleniem się wód oceanicznych.

Globalne ocieplenie coraz bardziej odczuwalne

Skutki globalnego ocieplenia są już coraz bardziej odczuwalne nawet w Polsce. Znikoma zima oraz upalne lata sprawiają, że powoli nasz klimat zmienia się z czterech pór roku, na dwie - chłodną i upalną. Gwałtowne burze i obfite deszcze, które w dużym natężeniu spadają w krótkim okresie czasu również nie ułatwiają sprawy. Kwestie zmian klimatycznych są odczuwalne również w innych regionach świata. Ostatnio informowaliśmy o rekordowo wysokiej temperaturze odnotowanej w Dolinie Śmierci, a w zeszłym miesiącu pisaliśmy i ekstremalnie wysokich temperaturach na Syberii.

Ogromna wpadka banku. Setki klientów mogło się zalogować na konto innej osobyOgromna wpadka banku. Setki klientów mogło się zalogować na konto innej osobyCzytaj dalej

Tropiki w Europie tuż-tuż

Jak podkreślają naukowcy, pas strefy tropikalnej sięga już obszaru śródziemnomorskiego, południowej Australii oraz południowej Kalifornii. Według ekspertów ma to związek z globalnym ociepleniem. Obecnie strefa zwrotnikowa (tropikalna) rozszerza się szybciej na półkuli południowej co ma związek z większą objętością oceanów na tamtejszej półkuli. Naukowcy wierzą bowiem, że zjawisko to zachodzi ze względu na podnoszenie się temperatury wód oceanicznych, które oddają ciepło do atmosfery.

Niezwykle niebezpieczny pająk pojawił się w Polsce. Jest w całym krajuNiezwykle niebezpieczny pająk pojawił się w Polsce. Jest w całym krajuCzytaj dalej

Skutki mogą być znaczące

Zjawisko zmiany klimatycznej może być brzemienne w skutkach. Zmiany będą zarówno ekonomiczne jak i społeczne. Ze względu na zmianę układu burzowego wzrasta ryzyko pożarami lasów i suszą. Jest to szczególnie widoczne w Kalifornii oraz Australii, chociaż jeżeli tak dalej pójdzie, z problemem może się borykać również Europa. Naukowcy biją na alarm, ponieważ według nich zmiany te nie są wywołane naturalnymi zmianami w klimacie, a są to skutki globalnego ocieplenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chiny planują pełną dominację w kosmosie. Zaczną od Księżyca
  2. Niezwykle niebezpieczny pająk pojawił się w Polsce. Jest w całym kraju
  3. Ogromna wpadka banku. Setki klientów mogło się zalogować na konto innej osoby
  4. Mężczyzna chciał popisać się przed znajomymi, nagle wszyscy zamarli. Nieprawdopodobne nagranie

Następny artykuł