Samochody elektryczne podczas ładowania na parkingu.
Źródło: needpix

Elektroofensywa trafiła do Polski. Miasto zostanie zalane stacjami ładowania pojazdów elektrycznych

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
28 Listopada 2020

Pojazdy elektryczne stają się coraz popularniejsze w Europie i w naszym kraju. Pomimo rosnącego zainteresowanie na te zeroemisyjne samochody, w Polsce w dalszym ciągu infrastruktura dla aut elektrycznych stoi na bardzo niskim poziomie. Powstają jednak oddolne, samorządowe inicjatywy, które chcą ten stan rzeczy zmienić.

Jednym z takich miejsc jest Ruda Śląska. Obecnie w tym mieście istnieją cztery stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Władze zanoszą się z planem rozszerzenia tej infrastruktury do 60 punktów. Zanim to jednak nastąpi, radni czekają na uwagi mieszkańców - ci mają czas na zgłoszenia do 18 grudnia.

Czarna dziura zaczęła wchłaniać galaktykę, ale przestała. Niesamowite odkrycie naukowcówCzarna dziura zaczęła wchłaniać galaktykę, ale przestała. Niesamowite odkrycie naukowcówCzytaj dalej

Polska w tyle elektromobilności

Cała Europa walczy o zniwelowanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest rezygnacja z samochodów poruszających się w oparciu o silniki spalinowe. Od lat, główne koncerny samochodowe wprowadzają do swojej oferty alternatywy dla takich pojazdów.

Samochodami przejściowymi są hybrydy, a więc pojazdy, które korzystają zarówno z tradycyjnego paliwa, jak i z baterii elektrycznych. Innym rozwiązaniem, które coraz częściej można zauważyć również na polskich drogach, to samochody elektryczne. Problem z tymi ostatnimi jest jednak taki, że w naszym kraju infrastruktura związana z autami posiadającymi taki napęd jest wciąż bardzo słaba.

Przeskanowali mumię, odkryli przerażającą prawdę. Naukowcy nie mogli uwierzyćPrzeskanowali mumię, odkryli przerażającą prawdę. Naukowcy nie mogli uwierzyćCzytaj dalej

Ruda Śląska chce zmieniać świat

“Rozbudowa sieci takich stacji jest bardzo ważna, ponieważ dzięki temu pojazdy elektryczne, które są ekologiczne i przyjazne dla środowiska, będą stawały się coraz bardziej popularne” - tłumaczy wiceprezydent Rudy Śląskiej, Krzysztof Mejer. Miast oma plany na stworzenie przynajmniej 60 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Punkty mają zostać rozmieszczone w okolicach budynków użyteczności publicznej, przy lokalach usługowych oraz osiedlach mieszkaniowych. Zanim prace nad budową punktów ruszą dalej, mieszkańcy Rudy Śląskiej mają czas do 18 grudnia, aby zgłosić swoje uwagi i zapytania związane z tym projektem do rady miasta.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Przeskanowali mumię, odkryli przerażającą prawdę. Naukowcy nie mogli uwierzyć
  2. Rozgrzewa i łagodzi objawy przeziębienia. Podajemy najlepszy przepis na imbirową herbatę
  3. Czarna dziura zaczęła wchłaniać galaktykę, ale przestała. Niesamowite odkrycie naukowców

Mejer zauważa, że rynek samochodów elektrycznych w Polsce wciąż jest bardzo wąski z powodu braku odpowiedniej infrastruktury. “Jak na razie w Polsce sprzedaż „elektryków” notuje się na dość niskim poziomie. Wielu ludzi nie korzysta z tego typu rozwiązania, między innymi dlatego, że brakuje dostępu do odpowiednich punktów zasilania. Natomiast gdy taka infrastruktura powstanie, elektromobilność będzie szybciej zyskiwała na popularności” - kontynuuje wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Na tacę z kartą płatniczą? Biskupi są za, parafie się sprzeciwiają. Powód jest trywialnyNa tacę z kartą płatniczą? Biskupi są za, parafie się sprzeciwiają. Powód jest trywialnyCzytaj dalej

Początki są trudne

W obecnej chwili Ruda Śląska może pochwalić się jedynie czteroma punktami do ładowania samochodów elektrycznych. Jak na miasto o liczbie ludności na poziomie 137 tysięcy mieszkańców, nie jest to zbyt dobry wynik, chociaż wciąż lepszy niż większość innych miast tej wielkości.

Obecne stacje ładowania zlokalizowane są przy ul. Kłodnickiej (w pobliżu Aquadromu) i Centrum Handlowym Plaza. W pierwszej lokalizacji mowa o stacjach ładujących prądem przemiennym o mocy 22 kW, a w tym drugim przypadku stacje ładują prądem stałym o mocy 50 kW.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 3 razy chciała dostać się do lekarza, za każdym przekładano wizytę. Podczas teleporady usłyszała, że zostało jej 6 miesięcy życia
  2. Rozgrzewa i łagodzi objawy przeziębienia. Podajemy najlepszy przepis na imbirową herbatę
  3. Czarna dziura zaczęła wchłaniać galaktykę, ale przestała. Niesamowite odkrycie naukowców
  4. Na tacę z kartą płatniczą? Biskupi są za, parafie się sprzeciwiają. Powód jest trywialny
  5. Przeskanowali mumię, odkryli przerażającą prawdę. Naukowcy nie mogli uwierzyć
  6. Kundelek za nic nie chciał opuścić swojej rannej przyjaciółki. Godzinami czekał z nią na pomoc
  7. Oliwia ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" pozuje w nietypowej sukni. Fani: "wyglądasz jak milion dolców"

Następny artykuł