Naukowiec przy dziwnym narzędziu w laboratorium fizycznym.
Źródło: PxHere

Czy polscy naukowcy powinni dostać dofinansowania kosztem zasiłków socjalnych?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
29 Października 2020

O tym, że nauka w Polsce jest niedofinansowana słyszy się praktycznie cały czas. Każdy naukowiec chciałby dysponować funduszem, który w spokoju pozwoli mu realizować swoje badania, jednak nie wszystkie przedsięwzięcia tego typu zwyczajnie mogą być zrealizowane. Naukowcy musza szukać więc zagranicznych grantów, a więc w razie pomyślnych badań, będą musieli dzielić sukces z zagranicznymi sponsorami. 

Czy polski rząd powinien zastanowić się nad zmianami w finansowaniu różnych gałęzi gospodarczych w naszym kraju? Wiele osób uważa, że zasiłki socjalne rocznie pożerają zbyt wiele pieniędzy podatników i można by je wykorzystać w lepszy sposób. Jak jest w rzeczywistości?

Ile pieniędzy idzie na zasiłki socjalne

Według danych zebranych w 2017 roku przez Eurostat, Polska przeznacza na wszystkie zasiłki socjalne (a więc zasiłki dla bezrobotnych, niepełnosprawnych, różnego rodzaju dodatki rodzinne i tak dalej) 20,3 % produktu krajowego brutto. Z łącznym PKB na poziomie około 526 miliardów dolarów (źródło: Bank Światowy), daje to około 105,24 miliardów dolarów na same zasiłki. Wiele osób jest zdania, że pieniądze te można wykorzystać w lepszy sposób, na przykład, na rozwój nauki i wspieranie prac badawczych na polskich uniwersytetach.

Jak powstało życie na Ziemi? Zapowiada się przełom, naukowcy są blisko historycznego odkryciaJak powstało życie na Ziemi? Zapowiada się przełom, naukowcy są blisko historycznego odkryciaCzytaj dalej

Coraz więcej polskich firm technologicznych

Chociaż Polsce daleko do posiadania takich gigantów jak Samsung, Tesla czy Microsoft, to wiele polskich przedsiębiorstw technologicznych zyskuje rozgłos w Europie i na świecie. Zarówno polskie firmy, jak i polscy naukowcy współpracują w najważniejszych globalnych projektach, takich jak chociażby eksploracja kosmosu. Narzędzia zaprojektowane przez polskich inżynierów znaleźć można na pokładzie sond lecących na Marsa. Pokazuje to, że w polskiej nauce drzemie ogromny potencjał, który można wykorzystać dzięki odpowiedniemu finansowaniu.

W stronę Ziemi leci ogromna asteroida. Jej prędkość jest porażająca, uderzenie miałoby katastrofalne skutkiW stronę Ziemi leci ogromna asteroida. Jej prędkość jest porażająca, uderzenie miałoby katastrofalne skutkiCzytaj dalej

Zabrać biednym i oddać inteligentnym?

Czy uważasz, że przekazanie naukowcom jakiejś części funduszy, które obecnie przeznaczone są na zapomogi socjalne, to dobry pomysł? A może rząd powinien poszukać wolnych pieniędzy w innej gałęzi gospodarczej? Wzmocnienie polskiego świata naukowego mogłoby skutkować w bliskiej przyszłości szansą na duże zyski związane z nowymi odkryciami i lepiej rozwiniętymi ośrodkami badawczymi. Jeżeli naukowcy mieliby więcej pieniędzy do dyspozycji, które mogliby wykorzystać w swoich projektach, mogłoby to prowadzić to wielu ważnych odkryć, dzięki którym Polska zwróciłaby na siebie uwagę. Czy według Ciebie polski rząd powinien przekazać pieniądze z zasiłków socjalnych na naukowców?

Następny artykuł