Polska
Źródło: Pixabay

Czy uważasz, że Polska za mało inwestuje w rozwój nowych technologii?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
30 Października 2020

Polska nie ma lekko z nowymi technologiami. W naszym kraju przechodzenie na kolejną erę technologiczną trwa stanowczo za długo. Czy uważasz, że może to być winą za małych pieniędzy przeznaczanych na tę gałąź przemysłu i gospodarki? W końcu takie inwestycje mogłyby się szybko zwrócić.

Polski rząd od jakiegoś czasu dumnie głosi hasło "cyfryzacja", jednak wprowadzanie nowych technologii okazuje się znacznie bardziej problematyczne i wydłużone. Czy jest to spowodowane tym, że nasz kraj po prostu za mało inwestuje w takie technologie?

Polska i cyfryzacja

Ministerstwo cyfryzacji od wielu ładnych lat głosi dumne hasła dotyczące tego, że w naszym kraju wprowadzane są nowoczesne rozwiązania. Problem w tym, że całość trwa dość długo i znacznie pod tym kątem odstajemy od choćby naszych zachodnich sąsiadów. Nie oznacza to, co prawda, że jest "źle". Dość powiedzieć, że samo wprowadzenie e-recept i e-skierowań okazało się czymś naprawdę fantastycznym i na swój sposób rewolucyjnym. Co ciekawe, Łukasz Szumowski, były minister zdrowia, informował swego czasu, że Niemcy nam tego po prostu zazdroszczą, bo w ich kraju wprowadzanie takich rozwiązań jest niezwykle problematyczne.

Bardzo niebezpieczne oszustwo. Cyberprzestępcy podszywają się pod WHOBardzo niebezpieczne oszustwo. Cyberprzestępcy podszywają się pod WHOCzytaj dalej

Inna sprawa, że faktycznie z roku na rok pojawia się coraz więcej narzędzi online pomocnych w załatwianiu spraw urzędowych, umawianiu wizyt u lekarzy czy po prostu uprawniających do dostępu do naszych własnych informacji. Swoistym krokiem milowym było wprowadzenie portalu e-obywatel i implementacja Profilu Zaufanego. Z jednej strony mamy więc całkiem nowoczesne podejście do urzędów i pomoc w rozwijaniu dzisiejszych narzędzi, a z drugiej... kompletnie nieistniejący system edukacji zdalnej czy brak inwestycji w rozwiązania XXI wieku.

Coraz więcej science-fiction

Warto pamiętać, że dziś wiele polskich firm prywatnych głosi o ekspansji na zagraniczne rynki i chęci przekształcania niektórych gałęzi gospodarki właśnie dzięki nowoczesnym rozwiązaniom. Polskie prywatne firmy konstruują narzędzia dla NASA, pomocne w badaniach kosmosu, a nie tak dawno temu swoje plany wyjaśniło polskie przedsiębiorstwo BTM Mazowsze (będące oryginalnie kasynem online). Mają oni w planach wybudowanie w Warszawie prawdziwej biometrycznej Doliny Krzemowej. "To klaster, który będzie zrzeszał naukowców, firmy farmaceutyczne, biotechnologiczne, badawczo-rozwojowe oraz fundusze, które są zainteresowane inwestycjami w szeroko pojęty sektor life-science" - wyjaśniał Marcin Szumowski, założyciel i dyrektor ds. rozwoju biznesu w BTM Mazowsze.

Koniecznie usuń niebezpieczne aplikacje ze smartfona. Mogą być zainfekowane wirusamiKoniecznie usuń niebezpieczne aplikacje ze smartfona. Mogą być zainfekowane wirusamiCzytaj dalej

Problemy wewnętrzne

Z drugiej jednak strony dość kuriozalny wydaje się fakt, że polskie placówki edukacyjne okazały się w obliczu pandemii kompletnie niegotowe na zdalną edukację - nauczyciele nie potrafili posługiwać się dostępnymi narzędziami, szkoły nie zapewniały odpowiednich szkoleń, a nawet i nie każde dziecko ma w domu ciągły dostęp do komputera. Czy Waszym zdaniem w Polsce powinno się postawić na rozwój nowych technologii? Może w naszym kraju po prostu za mało inwestuje się w badania i implementację nowoczesnych rozwiązań? Koniecznie dajcie znać, co uważacie!

Epic Games Store rozdaje kolejne świetne produkcje. Z okazji Halloween zagracie w polski horrorEpic Games Store rozdaje kolejne świetne produkcje. Z okazji Halloween zagracie w polski horrorCzytaj dalej

Następny artykuł