ogień w lesie
Źródło: materiały prasowe

Polska Agencja Atomistyki wydała komunikat na temat pożaru w Czarnobylu. Dotyczy on naszego kraju

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
14 Kwietnia 2020

Polska Agencja Atomistyki wydała jednoznaczny komunikat na temat pożarów wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Chodzi o to czy stwarzają one zagrożenie dla Polski.

W poniedziałkowy wieczór agencja Interfax-Ukraina poinformowała świat o działaniach związanych z gaszeniem pożaru. Ponad 300 dodatkowych strażaków zostało skierowanych w miejsce walki z żywiołem. Wspomagani oni będą przez dziesiątki wozów strażackich, trzy samoloty i trzy helikoptery. Wszystko po to żeby ograniczyć zasięg ognia w strefie wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Sytuacja na miejscu jest bardzo trudna. Jak informowały odpowiednie służby pożar dotarł do legendarnego opuszczonego miasta - Prypeci. Rosyjski Greenpeace ostrzegał, że sytuacja może stwarzać zagrożenie radioaktywne. Lokalni aktywiści zaangażowali się w całą sytuację. Prezes Stowarzyszenia Czarnobylskich Przewodników skomentował, że sytuacja jest krytyczna, a strefa płonie.

We wtorek 14 kwietnia, ukraińskie służby prasowa przekazały, że pożar udało się opanować. Dogaszanie ognia będzie odbywało się w kolejnych dniach. Informacje przekazało CNN. Pożar w Czarnobylu rodzi jednak wiele kolejnych pytań. W związku z tym, że elektrownia znajduje się stosunkowo blisko naszego kraju. Ukraina jest naszym wschodnim sąsiadem. Można zadać sobie pytanie, czy w związku z ogniem coś nam grozi. Z odpowiedzią przychodzi Polska Agencja Atomistyki. Jak możemy przeczytać w ich oświadczeniu na facebooku - sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie. Nie grozi na żadne niebezpieczeństwo. „W związku z pożarami lasów w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie, jak również nie występuje zagrożenie dla zdrowia i życia ludności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Poziomy skażeń promieniotwórczych powietrza wynikające z pożarów lasów w otoczeniu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nie mają obecnie wpływu na sytuację radiacyjną na terenie Polski” – czytamy w oświadczeniu agencji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jeden z najpopularniejszych mitów ws. koronawirusa obalony przez naukowców. Nie dajcie się zwieść
  2. Sensacyjne doniesienia z Niemiec. Naukowcy znaleźli sposób na poluzowanie ograniczeń związanych z pandemią
  3. Ważne słowa dyrektora WHO. Ostrzega on państwa przed pochopnym rezygnowaniem z ograniczeń
  4. W ostatnich tygodniach prawie połowa wszystkich zgonów w Londynie to ofiary wirusa
Następny artykuł