polskie gry
Źródło: Steam

Polacy nie gęsi, swoje produkcje mają. Jak oceniasz polską branże gier wideo?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
11 Listopada 2020

Polacy nie gęsi, swoje klasyki mają. W naszym kraju do tej pory powstało bardzo wiele świetnie przyjętych na całym świecie produkcji. Choć prawdziwe triumfy święci Wiedźmin czy Dying Light, możemy pochwalić się wieloma genialnymi produkcjami.

Na przestrzeni ostatnich lat, polski przemysł growy znacznie ewoluował. Choć teraz jesteśmy kojarzeni przede wszystkim z Wiedźminem, nadchodzącym Cyberpunkiem i serią Dying Light, Polacy mają na koncie znacznie więcej znanych pozycji.

Polska grami stoi

Dziś trudno wyobrazić sobie polski gamedev bez Wiedźmina, Dying Light czy This War of Mine. Na przestrzeni lat branża w naszym kraju coraz prężniej się rozwijała, aby w końcu dojść do naprawdę godnego podziwu poziomu, w końcu nasz rodzimy CD Projekt RED jest największym (w sensie giełdowym) producentem gier w Europie. Jest to o tyle zaskakujące, że CDPR słynie wyłącznie tak naprawdę z serii Wiedźmin. Nie dziwi więc fakt, że oczekiwania w stosunku do nadchodzącego Cyberpunka 2077 są niezwykle wysokie.

Naukowcy informują o niespodziewanym odkryciu na księżycu Jowisza. Na jego ciemnej stronie dochodzi do dziwnego zjawiskaNaukowcy informują o niespodziewanym odkryciu na księżycu Jowisza. Na jego ciemnej stronie dochodzi do dziwnego zjawiskaCzytaj dalej

Po drugiej stronie stoi aktualnie Techland, drugi gigant, który przez lata trudnił się wydawaniem gier w naszym kraju. Deweloperzy zasłynęli po raz pierwszy za sprawą pierwszej części cyklu westernów w konwencji FPS Call of Juarez, choć w naszym kraju dość znana jest także produkcja Chrome. Potem wyszło Dead Island, po dziś dzień bardzo popularne i jego duchowy następca, czyli Dying Light.

Scena indie też kwitnie

Jeżeli chodzi o kondycję polskiego gamedevu, możemy pochwalić się świetnymi wynikami sprzedażowymi nawet mniejszych gier, nie tylko tych z segmentu AAA. This War of Mine niedawno stało się dodatkową lekturą szkolną, Frostpunk pokazał, że da się dziś tworzyć nowoczesne strategie, a Darkwood został świetnie przyjęty przez koneserów niskobudżetowych horrorów. Wymieniać można by było bez końca, no bo przecież istnieje jeszcze rewolucyjny Superhot czy Green Hell reprezentujące nowoczesne podejście do prawdziwego survivalu. W ostatnich tygodniach prawdziwym hitem na Steam okazał się Ghostrunner.

Chiny wystrzeliły pierwszego satelitę 6G. Nowa technologia ma wyprzeć 5GChiny wystrzeliły pierwszego satelitę 6G. Nowa technologia ma wyprzeć 5GCzytaj dalej

Kolebka horroru

No i nie możemy przecież zapominać o coraz prężniej działającym krakowskim studiu Bloober Team, który zaczęło od autorskiego Layers of Fear, świetnie przyjętego "symulatora chodzenia" z naciskiem na straszenie gracza. Deweloperzy wydali później drugą część, cyberpunkowy horror noir Observer, a nawet bazujące na popularnej licencji Blair Witch. Obecnie oczekujemy na świetnie zapowiadające się The Medium.

Jak oceniasz polską branżę gier wideo? Uważasz, że daliśmy już o sobie znać na całym świecie za sprawą naprawdę świetnie zrealizowanych autorskich gier? Koniecznie daj nam znać!

Naukowcy znaleźli składnik, który sprawia, że żyjemy dłużej. Każdy ma w swojej kuchni, nie każdy jest w stanie zjeśćNaukowcy znaleźli składnik, który sprawia, że żyjemy dłużej. Każdy ma w swojej kuchni, nie każdy jest w stanie zjeśćCzytaj dalej

Następny artykuł