Zniszczona droga w województwie małopolskim
Źródło: Twitter https://twitter.com/tvp3krakow

Ruszyła wypłata 6000 zł od rządu. Skorzystają tysiące Polaków, jeden warunek

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
22 Czerwca 2020

Tysiące Polaków poszkodowanych przez potężne burze przechodzące przez cały nasz kraj. Jak zapowiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego, wojewoda małopolski jest przygotowany żeby od jutra realizowana była wypłata 6000 zł. Otrzymają je poszkodowani właściciele zalanych budynków.

Jak poinformował opinię publiczną w niedzielę Andrzej Duda, poszkodowani w wyniku burz i ulew otrzymają pomoc w wysokości 6000 zł. Jednorazowy zastrzyk gotówki do kieszeni, ma pomóc obywatelom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.

Trudna sytuacja w małopolskim

Wiele miejscowości w regionie małopolski boryka się ze skutkami ulew. Strażacy interweniowali do tej pory blisko 400 razy. Liczba ta się sukcesywnie zwiększa. Jak wskazują synoptycy IMGW sytuacja w najbliższym czasie się nie zmieni. Burze i ulewy nie odpuszczają. W mediach społecznościowych możemy znaleźć setki zdjęć z zalanych terenów. Wygląda na to, że w większej części Polski sytuacja jest wręcz dramatyczna. Zalane są gospodarstwa domowe, drogi oraz budynki użyteczności publicznej. Prezydent Andrzej Duda relacjonował, że dzięki specjalnie przygotowanym beczkowozom dostarczana będzie woda pitna do miejsc, które ucierpiały najbardziej. Zasilanie energii elektrycznej będzie zabezpieczone w należny sposób. "Sytuacja jest monitorowana, aczkolwiek niestety spodziewane są dalsze opady" – poinformował prezydent Andrzej Duda.

6 tysięcy złotych pomocy

"Zaraz będzie szacowanie szkód. Wojewoda zapewnił, że już wszystko tak zorganizował, aby od poniedziałku pierwsze wsparcie pomocowe mogło być wnioskowane i dysponowane. Urząd pana wojewody jest do tego przygotowany, żeby dosłownie od jutra wypłata tych pierwszych pieniędzy do 6000 zł w przypadku zalania budynków, żeby już mogła być realizowana" – mówił w dalszej części swojej wypowiedzi prezydent. Jak mogliśmy dowiedzieć się dzięki specjalnie zwołanej konferencji prasowej, zapasy powodziowe są już na miejscu i będą dostarcza dla potrzebujących w odpowiednich ilościach. Prezydent jest w ciągłym kontakcie z premierem i z Komendantem Głównym Straży Pożarnej. Andrzej Duda zaznaczył, że MON wydał odpowiednią zgodę na działanie wojsk inżynieryjnych oraz WOT na terenach w których sytuacja jest najcięższa. 6000 zł, tyle otrzymają ludzie, których domy zostały zalane. Jednorazowy zastrzyk gotówki ma im pomóc w radzeniu sobie ze szkodami wywołanymi ulewami oraz powodzią.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sytuacja w kraju jest dramatyczna. Setki tysiące Polaków dostały alert RCB, w nocy będzie tylko gorzej
  2. Ulewy przesuwają się na północ. Kompletnie zalane miasto na Mazowszu
  3. Czy grozi nam fala powodziowa? IMGW podaje statystyki z weekendowych nawałnic i prognozuje pogodę na resztę tygodnia
  4. Ponad 2100 interwencji strażackich w weekend. Tragiczny bilans nawałnic przechodzących przez Polskę

Następny artykuł