pompeje
Źródło: pxfuel

Niewiarygodne skutki erupcji Wezuwiusza w Pompejach. Naukowcy są zaskoczeni, doskonałe znalezisko

Artur ŁokietekArtur Łokietek
13 Października 2020

Erupcja wulkanu w Pompejach to jedna z najbardziej znanych historii katastrof. Jej skutek dotknął też mieszkańców innych miast. W jednym z nich natrafiono na wyjątkowe odkrycie. Czegoś takiego do tej pory nie znaleziono.

Pompeje były miejscem masowej tragedii, gdy Wezuwiusz, masywny wulkan znajdujący się nad Zatoką Neapolitańską eksplodował. Tysiące mieszkańców trzech miast dosłownie zostało stopionych żywcem, a skutki katastrofy dało się odczuć na bardzo rozległym terenie. Naukowcy donoszą o kolejnym wyjątkowym znalezisku.

Poczta Polska ściągnęła nagle 1400 zł z konta kobiety. Absurdalne opłaty, nie pomógł nawet apel SasinaPoczta Polska ściągnęła nagle 1400 zł z konta kobiety. Absurdalne opłaty, nie pomógł nawet apel SasinaCzytaj dalej

Pompeje, czyli masowa mogiła

Wezuwiusz, znajdujący się nad Pompejami, eksplodował już parę razy w historii, jednak po dziś dzień najbardziej kojarzonym się z tym zjawiskiem wydarzeniem jest to z 24 sierpnia 79 roku, które opisał m.in. Pliniusz Młodszy. Wtedy to, wskutek erupcji, doszczętnie zniszczone zostały Pompeje, Herkulanum i Stable, a tysiące mieszkańców tych miast spotkał straszny koniec. Mimo, że Pompeje są niejako tożsame ze skutkami erupcji tego wulkanu, równie tragiczny los spotkał mieszkańców właśnie Herkulanum. Przez miasto to dosłownie przelała się lawina piroklastyczna, czyli niezwykle niebezpieczna mieszanina gazów, popiołu i okruchów skał. Naukowcy twierdzą, że temperatura takiej "lawy" dochodzi do 1000 stopni Celsjusza, a ona sama rozwija prędkość nawet 150 kilometrów na godzinę, choć same gazy nawet 300 km/h.

Mars widoczny gołym okiem? Jest prosty sposób, teleskop i lornetka będą zbędneMars widoczny gołym okiem? Jest prosty sposób, teleskop i lornetka będą zbędneCzytaj dalej

Wybuchł we śnie

Młody, bo niespełna 20-letni mieszkaniec Herkulanum dosłownie wybuchł we śnie. Archeolodzy sądzą, iż pracował on jako dozorca w Collegium Augustalium, czyli miejscu kultu rzymskich cesarzy. Antropolodzy z Uniwersytetu Neapolitańskiego im. Fryderyka II (których wyniki badań opublikowano w The New England Journal of Medicine) twierdzą, że oprócz kości, z nieszczęśnika została dosłownie gąbczasta masa, w skład której wchodzą zapewne płuca i inne organy klatki piersiowej. Badacze postanowili dokładnie przestudiować wszystkie organy, które w jakikolwiek sposób dało się wyodrębnić, czyli przede wszystkim głowę. Wewnątrz czaszki (która również uległa stopieniu) znaleziono czarny materiał, który przypominał szkło. Jeszcze w ubiegłym roku zasądzono, że w środku znajdują się ludzkie białka i kwasy tłuszczowe.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Polska młodzież rozpoczęła dramatyczny protest. Przedstawili swoje żądania, chodzi o zdalne nauczanie

2. Już niedługo może być ponad 10 tysięcy zakażeń dziennie. Ekspert wyjawił kiedy

Mózg zamrożony w czasie

Dokładne analizy wykazały jednak, że w dość specyficznie zachowanym fragmencie m.in. mózgu wciąż można dopatrzeć się neuronów zachowanych wręcz w idealnym stanie. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu elektronowego dopatrzono się tam właśnie struktur będących ludzkimi połączeniami neuronowymi, a nawet aksonami, które są włóknami zespalającymi je w jedno. Specyficzne znalezisko w "czarnym szkle" ma około 440 - 830 nanometrów średnicy, czyli nie mogą to być naczynia włosowate. Badacze twierdzą, że znalezisko powstało z części tkanek pochodzących z rdzenia kręgowego i móżdżku, czyli niezwykle ważnych dla koordynacji i ruchu części ludzkiego mózgu.

Chińska armia zademonstrowała swoją potęgę. Taktyka, której nikt się nie spodziewał, trudno uwierzyćChińska armia zademonstrowała swoją potęgę. Taktyka, której nikt się nie spodziewał, trudno uwierzyćCzytaj dalej

Ludzkie ciało jest wyjątkowe

O samych skutkach skrajnie wysokich temperatur na człowieka mogliśmy usłyszeć m.in. za sprawą relacji aliantów z bombardowanego Drezna w trakcie II wojny światowej. Na skutek nalotów miasto zostało niemal zrównane z ziemią, a żołnierze dostrzegali nie tylko płonących ludzi, ale i to, co z nich zostawało. Ich relacja w dużej mierze współgrała z tym, co zaobserwowano w Pompejach - z ludzi zostawały nie tylko kości, ale i galaretowata masa. Co ciekawe, podobnych znalezisk dotyczących doskonale zachowanych "składników" mózgu ludzi żyjących dawno temu było więcej. Tak na przykład szczątki pochodzące sprzed 2600 lat znalezione w Heslington w Anglii były świetnie zakonserwowane przez kwaśną glebę. Tam znaleziono białka które składają się na ten organ. Pod tym względem jednak znalezisko z Herkulanum jest znacznie bardziej imponujące.

W teleturnieju W teleturnieju "Jeden z dziesięciu" padła odpowiedź, która rozbawiła wszystkich. Zawodnik poczerwieniał ze wstyduCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Świetne wieści z Chin. Jest nadzieja dla Polski, specjaliści nie mają złudzeń
  2. Stracił prawko za jazdę po pijaku. Zaskoczył egzaminatora na placu manewrowym
  3. Najprostsze pytanie z Milionerów zaskoczyło uczestnika. Nikt się nie spodziewał
  4. Poczta Polska nabiera Polaków. Rozpoczęła się akcja na ogromną skalę
  5. Mars może skrywać niesamowitą tajemnice. Zaskakujące słowa kosmonauty
  6. Znamy nazwisko nowego trenera reprezentacji Polski. Kibicom opadły szczęki, nikt się nie spodziewał

Następny artykuł