Posąg indyjski.
Źródło: Pikist

Potężna cywilizacja upadła, bo zmienił się klimat. Czy taka rzeczywistość czeka również nas?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
5 Września 2020

Potężne cywilizacje upadały w przeszłości z różnych powodów. Czasami zawodziło zarządzanie ogromnymi terenami, czasami pojawiało się inne mocarstwo, które niszczyło dotychczasową potęgę, czasami na drodze do dalszych podbojów stawała pogoda.

Na łamach naukowego magazynu Chaos: An Interdisciplinary Journal of Nonlinear Science pojawiło się badanie naukowca z Instytutu Technologii na Uniwersytecie w Rochester. Badacz opracował metodę przedstawiającą zmiany klimatyczne, które prawdopodobnie doprowadziły do upadku starożytnej cywilizacji.

Wiatry doprowadziły do upadku cywilizacji

Według Nishanta Malika, za upadek cywilizacji rozwijającej się w dolinie Indusu odpowiedzialne były zmieniające się wiatry monsunowe. Wspomniana cywilizacja była najrozleglejsza wśród czterech cywilizacji starożytnych. Dzięki pomiarom wybranych izotopów w stalagmitach z jaskiń na terenie południowej Azji, autor badania zdobył informację na temat oddziałowujących wtedy warunków klimatycznych w tamtym regionie. Bazując na tych badaniach udało się odtworzyć schemat opadów monsunowych z doliny Indusu z ostatnich 5700 lat.

Odleciał za pomocą balonów wypełnionych helem. Niesamowite osiągnięcie amerykańskiego iluzjonistyOdleciał za pomocą balonów wypełnionych helem. Niesamowite osiągnięcie amerykańskiego iluzjonistyCzytaj dalej

Mapa przedstawiająca zmiany w rozmieszczeniu wiosek w Dolinie Indusu.

NASA gotowa na podbój Księżyca. Udane testy potężnej rakiety SLSNASA gotowa na podbój Księżyca. Udane testy potężnej rakiety SLSCzytaj dalej

Czy klimat zniszczy naszą cywilizację?

Dzięki nowatorskiej metodzie opracowanej przez Malika, udało się zidentyfikować, że to właśnie zmiana klimatu miała najprawdopodobniej największy wpływ na upadek cywilizacji. Inne teorie na temat upadku tej cywilizacji mówią o serii trzęsień ziemi oraz o inwazji nomadów indoariańskich na tych terenach. Wcześniej nie istniały na to żadne dowody matematyczne, jednak dzięki nowym badaniom okazało się, że przed pojawieniem się cywilizacji na tych terenach doszło do poważnej zmiany wiatrów monsunowych, a zaraz przed upadkiem wiatry wróciły na zupełnie odwróciły swój kierunek. Naukowcy nie mają pewności, czy przeprowadzone w ten sposób badania odzwierciedlają wpływ klimatu na współczesność, jednak jest to z pewnością niepokojący sygnał, który może sugerować niszczycielską siłę zmian klimatycznych i ich wpływ na ludzkie życie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające nagranie trafiło do sieci. Kobieta znęcała się nad psem na oczach dzieci
  2. Jej smak zaskakuje. Przepyszna sałatka z kiszonych ogórków z sosem musztardowym
  3. Olbrzymi sukces naukowców. Zaobserwowano najmasywniejszą kolizję czarnych dziur
  4. Oficjalne śledztwo wobec WHO. Czy działania organizacji wobec pandemii były odpowiednie?

Następny artykuł