Wzburzone morze uderza o falochron.
Źródło: flickr

Globalna powódź coraz bardziej realna. Naukowcy biją na alarm

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
2 Sierpnia 2020

Naukowcy nie mają złudzeń. Wzrost poziomu wód jest faktem, a efekty widać gołym okiem. Według naukowców, w ciągu najbliższych 100 lat czeka nas katastrofa ekologiczna.

Poziom wód się coraz bardziej podnosi. Naukowcy nie mają złudzeń, a świadczyć o tym mogą między innymi gwałtowne sztormy oraz fale, które zalewają coraz więcej lądu. Badania opublikowane 30 lipca w magazynie Nature nie pozostawiają złudzeń, jeżeli nie ograniczymy emisji gazów cieplarnianych, czeka nas katastrofa klimatyczna.

Walka z ociepleniem klimatu trwa

O dwutlenku węgla w atmosferze mówi się od lat. Z roku na rok sytuacja dramatycznie się pogarsza a naukowcy bezradnie załamują ręce. Jeżeli ludzkość nie zacznie skutecznie walczyć z globalnym ociepleniem, to w przeciągu 100 najbliższych lat liczba powodzi na wybrzeżach wzrośnie aż o 50%. W mediach coraz więcej mówi się, że najbogatsze firmy coraz bardziej angażują się w politykę zero emisyjności. Ostatnio informowaliśmy o stworzeniu konglomeratu, na którego czele stoi między innymi Microsoft oraz Bill Gates. Ma on na celu wymianę informacji i ograniczanie emisji CO2 do atmosfery przez największe ośrodki produkcyjne na świecie.

Czy na Marsie właśnie doszło do erupcji wulkanu? NASA wyjaśnia zjawisko z najnowszych zdjęćCzy na Marsie właśnie doszło do erupcji wulkanu? NASA wyjaśnia zjawisko z najnowszych zdjęćCzytaj dalej

Zagrożonych ponad 600 milionów ludzi

Naukowcy informują, że na wybrzeżach żyje obecnie 600 milionów ludzi (mowa tu o ludziach zamieszkujących tereny poniżej 10 metrów nad poziomem morza). To właśnie oni są najbardziej zagrożeni na nawet niewielki wzrost poziomu mórz. Taka sytuacja bezpośrednio zagraża ich życiu oraz całej infrastrukturze zbudowanej na wybrzeżach. Eksperci szacują, że straty wywołane podniesieniem się poziomu morza osiągnęłyby astronomiczną kwotę 14 bilionów dolarów, mowa tu o 20 procentach globalnego PKB.

Miasteczko osuwa się do morza. Destrukcyjna siła natury w akcjiMiasteczko osuwa się do morza. Destrukcyjna siła natury w akcjiCzytaj dalej

Zagrożeniem są również sztormy i przypływy

Naukowcy podkreślają, że oprócz wzrostu poziomu morza, musimy się również liczyć z coraz gwałtowniejszymi sztormami i przypływami, które pochłaniają coraz większe połacie lądu. Przed paroma dniami pokazywaliśmy Wam jak morze pochłania część niewielkiego miasteczka w Norwegii. Jeżeli sytuacja związana z globalnym ociepleniem się nie zmieni, to takich obrazków może tylko i wyłącznie przybywać. Naukowcy podkreślają jednocześnie, że model, który stworzyli, aby oszacować wzrost poziomu mórz i oceanów nie jest doskonały. Nie prognozuje on wzrostu na poziomie lokalnym tylko w szerszym ujęciu globalnym. Fakty pozostają jednak niezmienne, jeżeli ludzkość nie zmieni podejścia do emisji CO2, może nas czekać katastrofa ekologiczna w przeciągu kilkudziesięciu najbliższych lat, a jej skutki będą nieodwracalne.

Mapa prezentująca podnoszenie się poziomu wody na całym świecie

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Czy na Marsie właśnie doszło do erupcji wulkanu? NASA wyjaśnia zjawisko z najnowszych zdjęć
  2. Pałac wybudowany na ogromnej skale z magmy. Sigiriya robi niesamowite wrażenie
  3. Ogromna chińska tama uległa deformacji. Grozi nam globalna katastrofa
  4. Naukowcy są przerażeni. Fatalne skutki globalnego ocieplenia na Antarktydzie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł