Widok z mostu na rzekę, która wylała. W tle drzewa, zabudowania, sklepy.
Źródło: Wikipedia Commons

Czy grozi nam fala powodziowa? IMGW podaje statystyki z weekendowych nawałnic i prognozuje pogodę na resztę tygodnia

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
22 Czerwca 2020

Bardzo duże opady deszczu na południu kraju doprowadziły do lokalnych podtopień, silny wiatr łamach drzewa, a wylewające rzeki podmywały drogi i mosty. Małopolska straż pożarna informuje również o przypadku śmiertelnym. Bilans weekendowych nawałnic jest porażający.

Najgorsza sytuacja była na wschodzie i południu kraju.

Silne opady powodowały podtopienia

“W Małopolsce, w powiatach limanowskim i myślenickim, w nocy w ciągu 8 godzin spadło lokalnie od 100 do 150 mm deszczu” - czytamy na stronie IMGW w oficjalnym komunikacie. Według ustaleń meteorologów, najwięcej deszczu spadło w Jodłownikach (153,3 mm), Węgłówce (120 mm), Świeradowie-Zdroju (97 mm). Tak niekorzystne warunki pogodowe sprawiły, że IMGW było zmuszone wydać najwyższe stopnie ostrzegawcze dla wielu rejonów południowej Polski.

Prognoza na poniedziałek

Niedziela była równie burzowa co sobota, warunki pogodowe nie sprzyjały akcjom ratunkowym strażaków. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach sytuacja nie ulegnie poprawie. Sytuacja pogodowa prawdopodobnie nie poprawi się do końca tygodnia na południu i wschodzie kraju. W poniedziałek w dalszym ciągu przewidywane są silne burze i obfite deszcze w tamtych rejonach Polski.

Czy czeka nas fala powodziowa?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej jasno nie stwierdza, czy obfite deszcze, w południowych regionach Polski spowodują powstanie fal powodziowych w kraju, jednak informują, że pewne fragmenty głównych polskich rzek będą zbliżały się do niebezpiecznego poziomu. “W ciągu najbliższych dni najwyższe wzrosty będą obserwowane w miejscach wystąpienia opadów burzowych oraz związane ze spływem wód z górnych części zlewni. W rejonie górnej i środkowej Odry mogą wystąpić ponowne wzrosty stanów wody. Największe na dopływach górnej Odry i Odrze, lokalnie ponad 100 cm powyżej stanu alarmowego. Również wzrosty w zlewni Nysy Kołodziej, lokalnie do 100 cm ponad st. alarmowy. Wysokie prawdopodobieństwo lokalnych powodzi” - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Powrót maseczek w Polsce, ale pod jednym warunkiem. Szumowski potwierdza
  2. Ponad 2100 interwencji strażackich w weekend. Tragiczny bilans nawałnic przechodzących przez Polskę
  3. WHO podało kolejne smutne wiadomości. Statystyki są przerażające
  4. Wirus w Niemczech znów przyspiesza. Lockdown może wrócić

Następny artykuł