Powódź
Źródło: af.mil

IMGW: Alert hydrologiczny trzeciego stopnia. Potężne burze, podtopienia i powodzie.

Kuba WielochKuba Wieloch
28 Czerwca 2020

W niedzielną noc IMGW utrzymało alert hydrologiczny trzeciego stopnia dla woj. podkarpackiego. Dodatkowo z rana wydano ostrzeżenia dla 7 województw

Alert IMGW

IMGW bije na alarm - poziom wód podnosi się i coraz bardziej prawdpodobne są gwałtowne podtopienia i powodzie. Najbardziej zagrożone są dorzecza Wisłoka i Sanu.

Ostrzeżenie hydrologiczne

Ostrzeżenie hydrologiczne dotyczy również woj. małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i większą cześć woj. ślaskiego. Dla tych województw wydano alert hydrologiczny pierwszego stopnia. Oznacza to, że w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w dorzeczach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W dorzeczach kontrolowanych, w wypadku bardzo intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych oraz alarmowych.

Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznaczaca możlowość podtopień i katastrofalnych powodzi. Alert ten może ozaczać zagrożenie zdrowia, a nawet życia dla mieszkańców danych obszarów.

Zagrożone województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał również ostrzeżenie pierszego stopnia przed burzami z gradem dla województwa mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskieo, świętokrzyskiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Na terenach objętych ostrzeżeniemi prognozowane są burze z opadami deszcze od 20mm do 30mm. Możliwe jest również wystąpienie gradu, a wiatr może sięgać w porywach nawet do 90 km/h

Ostrzeżenie pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zaleca się śledzenie komunikatów pogodowych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nadchodzą potężne burze z gradem. IMGW wydało ostrzeżenie dla 9 województw
  2. Koronawirus dobił polskie centrum handlowe. Galeria wkrótce się zamknie
  3. Rola człowieka w kształtowaniu świata. Niesamowite zdjęcia, które pokazują nasz wpływ na środowisko
  4. Nowe przypadki zarażeń w Polsce, sześć kolejnych zgonów. Utrzymuje się wyraźna tendencja
Następny artykuł