Płonący las
Źródło: Unsplash

Pożary w USA uchwycone przez satelitę. Gigantyczne tumany dymu i ognia

Artur ŁokietekArtur Łokietek
12 Września 2020

Pożary, które aktualnie pustoszą niemal całe zachodnie wybrzeże w Stanach Zjednoczonych, zostały uchwycone na zdjęciach NASA. Dopiero teraz możemy zobaczyć prawdziwą skalę tej tragedii.

W USA niemal nieustannie gigantyczne pożary trawią zachodnie wybrzeże. NASA opublikowała zdjęcia, na których możemy zobaczyć, jak gaigantycznym problemem są tumany dymu i pyłu rozprzestrzeniające się po kraju.

Pożary w USA

W tym roku w samym tylko stanie Kalifornia doszło do 6 z 20 największych pożarów w historii tego rejonu. Naukowcy i służby bezpieczeństwa alarmują, że prawdziwa skala problemu może być o wiele większa, niż niektórzy mogą sądzić. Zaledwie parę dni temu w internecie głośno zrobiło się o niepowtarzalnych zdjęciach i filmach wideo nagranych w stanie Oregon. Widok jest niemal katastroficzny lub, jak kto woli, apokaliptyczny - wszystko jest niemal idealnie krwistoczerwone, a takie barwy obserwowano już w wielu różnych, oddalonych od siebie miastach, np. w Salem. O samym zjawisku pisaliśmy już wcześniej w tym artkykule, gdzie tłumaczyliśmy, skąd pochodzi takie zjawisko i wskazywaliśmy, że niepokojące zdjęcia nie są niczym przerobione.

Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

2. ZUS przygotował prezent dla emerytów, chociaż wielu o nim nie pamięta. Możesz zyskać dużo więcej pieniędzy

Ogromna katastrofa

Pożary na zachodnim wybrzeżu objęły już znaczny obszar terenu i rozciągają się od Waszyngtonu aż po miasta w Kalifornii. NIszczycielski żywioł wciąż się przemieszcza i trawi dobytek mieszkańców. W jednym z miast pożary strawiły 80 procent wszystkich budynków, zarówno mieszkalnych, jak i sklepów, urzędów czy muzeum. Satelity NASA wykonały z odległości około 700 kilometrów nad Ziemią przerażające zdjęcia, które pokazują w dobitny sposób skalę katastrofy. Na czerwono zaznaczono lokalizacje wciąż rozwijających się pożarów w skutek których śmierć poniosło już kilkanaście osób. Na środku zaś możemy zauwazyć dym pochodzący z ognia, który powoli przechodzi nad Ocean Spokojny.

Obrazy Techgame

Niebezpieczny dym

NASA opublikowała również zdjęcia pokazujące obrys dymu powstałego w skutek niebezpiecznych pożarów. Zaznaczono również jego intensywność, zgodnie z kolorami obrazującymi stężenie niebezpiecznych aerozoli w dymie. Oznacza to, że kolory bezbarwny, jasnożółty, żółty, pomarańczowy i czerwony to stężenie od 0,0 do 0,5, z czego górna granica skali jest niezwykle groźna i rozpoznać ją możemy po mocno czerwonym (brunatnym wręcz) kolorze. Stężenie rzędu 0,5 może negatywnie odbić się na zdrowiu ludzi mieszkających w okolicy, w końcy niewielkie drobinki obecne w dymie mogą powodować problemy sercowe, z oddychaniem, płodnością, a nawet neurologiczne.

Wysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofyWysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofyCzytaj dalej

Obrazy Techgame

Fot. NASA

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niestety, po 22-latach odszedł. Setki uczniów w żałobie, kondolencje składa nawet prezydent
  2. Niewybaczalne błędy podczas pieczenia ciasta drożdżowego. Przez nie ciasto nie rośnie
  3. Dziwne dźwięki po niewidocznej części Księżyca. Ogromna tajemnica NASA
  4. Dramatyczne wyniki badań. Populacja zwierząt na Ziemi spadła o 68% w ciągu ostatnich 50 lat
  5. Koniec z elektrycznymi hulajnogami na chodnikach? Kontrowersyjny pomysł rządu
  6. Jak odróżnić COVID-19 od grypy? Eksperci wskazali jeden szczegół, który jest niezwykle istotny

Następny artykuł