Kod binarny, robot
Źródło: pixbay.com

Czy obawiasz się, że roboty mogą zabrać ludziom pracę?

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
17 Listopada 2020

Czy wynalazki przyszłości, sukcesy współczesnej myśli technologicznej mogą stać się przyczyną naszej zguby? Zastąpienie ludzkich pracowników robotami wydaje się niemożliwe… Jeszcze. Co będzie za kilka lat, gdy sztuczna inteligencja stanie się coraz bardziej powszechna?

Automatyzacja pracy to jeden z głównych tematów przewijających się podczas konferencji prasowych wielu korporacji. Firmy przedstawiają ją jako cudowne rozwiązanie, dzięki któremu pracownicy będą mogli wykonywać swoje obowiązki szybciej, dokładniej i wygodniej. Co się stanie jeśli ta wygoda osiągnie taki poziom, przy którym praca człowieka nie będzie już potrzebna?


Pracownik miesiąca - sztuczna inteligencja


Problem z komputerami jest taki, że są nieomylne. Przykładowo, jeśli program ma co 5 sekund wyświetlać na ekranie ilość postów na Facebooku opublikowanych danego dnia, to właśnie to będzie robił. I ani razu nie popełni błędu. Jednakże program tworzy człowiek. A ludzie się mylą.


Oprogramowanie jest tak doskonałe, jak doskonały jest kod, który go tworzy. Kod jest pisany przez programistę. Jeśli on się pomyli, program będzie działał błędnie. Za każdym razem. Dlatego właśnie świat jeszcze nie jest zdominowany przez nieomylne sztuczne inteligencje - ktoś musi je najpierw stworzyć, nie popełniając przy tym ani jednego błędu.

Pogoda na Jowiszu i Saturnie tworzy się zupełnie inaczej od ziemskiej. Przełomowe badania astronomówPogoda na Jowiszu i Saturnie tworzy się zupełnie inaczej od ziemskiej. Przełomowe badania astronomówCzytaj dalej


Roboty mogą coraz więcej


Jednakże już teraz pojawia się coraz więcej inteligentnych urządzeń i robotów, które ułatwiają nam życie codzienne. Tym samym coraz mniej dzieli je od momentu, w którym będą w stanie wyręczać nas we wszystkim. Wówczas ludzie staną się zbędni.


Przykładów nie trzeba szukać daleko. Weźmy na przykład małą firmę, której biuro ma powierzchnię 100 metrów kwadratowych. Firma musi zatrudniać serwis sprzątający, żeby każdego wieczoru doprowadzał miejsce pracy do porządku. Co się jednak stanie, gdy firma zakupi na przykład samojezdny odkurzacz, któremu będzie można zaplanować godziny aktywności tak, by sprzątał nocą?

Masowe wycinanie lasów w Amazonii może mieć katastrofalne skutki. Zaskakujący apel naukowcówMasowe wycinanie lasów w Amazonii może mieć katastrofalne skutki. Zaskakujący apel naukowcówCzytaj dalej

Podróż w jedną stronę


Takie urządzenie można nabyć już za około 1000 złotych. Wówczas serwis sprzątający nie będzie już potrzebny. Lub będzie potrzebny w dużo mniejszym stopniu, co sprawi, że firma będzie korzystała z jego usług raz w tygodniu, nie pięć. Spada popyt na usługi serwisu, więc część pracowników zostaje zwolniona.


To się już teraz dzieje na naszych oczach. Samoobsługowe kasy w marketach to dziś standard. Kiedyś trzeba było zatrudniać znacznie więcej kasjerów, by obsłużyć klientów. Obecnie można postawić 10 kas samoobsługowych i zatrudnić jednego pracownika do ich obsługi.


Utrata pracy przez roboty? To już się dzieje. Jednak zmiany te następują powoli i są niemal niezauważalne. Jednak należy mieć świadomość tych zmian. Jeśli będą dalej postępowały, bezrobocie może znacznie wzrosnąć. Przyszłość jest jednak nieznana. Czy roboty przejmą zakłady pracy, czy może nic się nie zmieni i ludzie wciąż będą potrzebni?

Najstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeniNajstarsze żyjące zwierzęta na świecie. Zamrożone przetrwały 40 tys. lat, naukowcy są zaskoczeniCzytaj dalej

Następny artykuł