Zapracowany człowiek
Źródło: Unsplash

Osoby po 40 roku życia powinny pracować maksymalnie 3 dni w tygodniu. Zaskakujące wyniki badań

Artur ŁokietekArtur Łokietek
20 Sierpnia 2020

Najnowsze badania mogą okazać się wyznacznikiem dla tych wszystkich, którzy uważają, że czas pracy w tygodniu jest stanowczo za długi. Naukowcy dowiedli, że u osób po 40 roku życia, krótszy czas pracy znacznie pomaga w jej efektach i samopoczuciu.

Jeżeli w trakcie pracy często zdarza ci się mówić "ach, już mi się nie chce" to najnowsze wyniki badań australijskich naukowców udowadniają, że faktycznie coś w tym jest, a czas pracy mógłby być krótszy.

Za dużo pracujemy

Gdy czujecie się zmęczeni w pracy, wyczerpani i zwyczajnie bez jakiejkolwiek ochoty na wykonywanie codziennych obowiązków to... nic dziwnego. Polska jest aktualnie w końcu jednym z najbardziej zapracowanych krajów na całym świecie, gdyż u nas tydzień pracy trwa 40 godzin. W porównaniu z takimi choćby Holendrami wypadamy więc blado - tam pracuje się średnio 29 godzin tygodniowo, czyli jakieś cztery dni. Inne europejskie kraje również pokazują, że "się da" - Niemcy pracują po 35 godzin, Szwajcarzy również, ale zaliczani są do jednych z najbardziej szczęśliwych pracowników na świecie. Dość powiedzieć, że w innych krajach są również większe zarobki. Polacy mają więc prawo czuć się zmęczonymi, co dobitnie udowadniają najnowsze ustalenia naukowców.

Polacy nie mieli pojęcia. Tuż przed dymisją Szumowski zarządził kolosalną zmianę, kompletnie nowy system dla milionówPolacy nie mieli pojęcia. Tuż przed dymisją Szumowski zarządził kolosalną zmianę, kompletnie nowy system dla milionówCzytaj dalej

Skrócić tydzień pracy?

Australijscy naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne postanowili sprawdzić, jak czas pracy ma się do efektywności oraz samopoczucia. Przebadali oni 3 tys. mężczyzn i 3,5 tys. kobiet w wieku co najmniej 40 lat, a wyniki badań mogą być niezwykle zaskakujące dla niektórych. Kryteria, pod jakimi przeprowadzono analizy, to myślenie abstrakcyjne badanych, ich pamięć i zdolności poznawcze. Co się okazało? Skrócenie czasu pracy dla tej grupy wiekowej w bardzo pozytywny sposób przełożyłoby się na ich efektywność, zmniejszenie ilości gromadzonego stresu i zmęczenia. Mowa tu wręcz o tygodniowym czasie pracy na poziomie 22-27 godzin dla kobiet i 25-30 godzin dla mężczyzn. Z tego względu łatwo wyciągnąć konkluzje - praca mniej więcej 25 godzin tygodniowo znacznie przełożyłaby się na zdrowie i rezultaty pracowników.

Wysyp kawę na folię i ją podpal. Piorunujący efekt jest natychmiastowyWysyp kawę na folię i ją podpal. Piorunujący efekt jest natychmiastowyCzytaj dalej

Negatywne skutki pracy

Nie jest zaskoczeniem, że praca powyżej wspomnianych 25 godzin negatywnie przekłada się na efekty wykonywanych obowiązków, szybkości pracy czy zdrowia pracowników. Chodzi tu m.in. o stres powstający z pracą czy zmęczenie. Mózgi osób pracujących więcej niż 60 godzin tygodniowo są znacznie mniej wydajne, niż u osób nie pracujących w ogóle. Badacze podkreślają jednak, że wyniki dotyczą wyłącznie Australii i mogą różnić się w zależności od kraju i samej pracy, no bo czas poświęcony na wykonywanie swoich obowiązków nie jest jedynym wyznacznikiem zdrowia i efektywności ludzi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wystarczą dwa słoiki w ogrodzie, aby pozbyć się komarów na całe lato
  2. Wielkie wymieranie na naszej planecie mogło być spowodowane kosmicznymi wybuchami gwiazd
  3. Susza w Polsce najgorsza od lat. Naukowcy alarmują
  4. Rząd chce walczyć z suszą podatkiem od deszczu. Polacy stracą tysiące złotych

Następny artykuł