Szczęśliwy pracownik
Źródło: flickr

Tydzień pracy w Holandii trwa 29 godzin. Czy uważasz, że powinniśmy pracować krócej?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
20 Sierpnia 2020

Polska jest niestety w światowej czołówce czasu pracy. Obywatele niektórych krajów pracują po 29 czy 33 godziny tygodniowo, a u nas jest to aż 40 godzin. Ostatnie badania naukowców udowodniają, że krótszy czas pracy to lepsze efekty i wyższy komfort. Czy powinniśmy pracować krócej?

Uważacie, że powinniśmy pracować krócej? W końcu w niekórych krajach się to udaje.

Polska kontra reszta świata

W Polsce przyjęło się, że pracujemy 40 godzin tygodniowo. Choć czasami ma to wręcz tragiczne skutki dla naszej efektywności, komfortu psychicznego, a nawet zdrowia, nikt za bardzo się temu nie sprzeciwia ani nie próbuje przeprowadzenia rewolucji rynku pracy. Patrząc jednak na niektóre inne kraje, w tym te znajdujące się w Unii Europejskiej, staje się jasne, że "da się". Wszak tacy Holendrzy pracują o wiele krócej w wymiarze tygodniowym niż my, a zarabiają więcej.

Przełomowy wyrok. Osoba niepłacąca abonamentu RTV wygrała sprawę w sądziePrzełomowy wyrok. Osoba niepłacąca abonamentu RTV wygrała sprawę w sądzieCzytaj dalej

Naukowcy są jednomyślni

W Chinach wiele firm już lata temu zdecydowało się na skrócenie wymiaru czasy pracy do nawet 5 godzin dziennie, a wyniki analiz pracowników udowadniają, iż faktycznie ma to sens. Praca wtedy jest znacznie efektywniejsza a pracownik nie naraża się na problemy (szczególnie psychologiczne wynikające m.in. z przemęczenia). Podobne wnioski przedstawili australijscy badacze, którzy jednoznacznie wskazali, że osoby po 40 roku życia znacznie mogłyby zyskać, gdyby pracowały po 25 godzin tygodniowo.

Osoby po 40 roku życia powinny pracować maksymalnie 3 dni w tygodniu. Zaskakujące wyniki badańOsoby po 40 roku życia powinny pracować maksymalnie 3 dni w tygodniu. Zaskakujące wyniki badańCzytaj dalej

Jak to wypada w innych krajach?

W niektórych krajach Unii Europejskiej pracuje się krócej, niż w Polsce. Choć należymy do najbardziej zapracowanych, przeganiają nas choćby brytyjczycy (42,3 godzin tygodniowo), mieszkańcy Cypru (tak samo), Austria (41,4), Grecja (tak samo), a następnie Polska. Z drugiej strony zgodnie z wynikami analiz CNNMoney Holendrzy pracują średnio 29 godzin tygodniowo, w Danii jest to niespełna 38 godzin, a w Niemczech przed paroma laty przeforsowano ustawę umożliwiającą chwilowe skrócenie wymiaru czasu pracy do... 28 godzin tygodniowo. Czy to jednak ma tak naprawdę sens? Uważasz, że powinniśmy pracować krócej?

Daj znać, co sądzisz, na naszym oficjalnym profilu na Facebooku!

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Większość osób nie wie do czego służy ten przycisk. Jego zastosowanie Cię zaskoczy
  2. Czy miód rzeczywiście leczy choroby? Jasne stanowisko naukowców
  3. Niemcy podjęli niezwykle ważną decyzję. Znamy termin rozpoczęcia szczepień na koronawirusa
  4. Ogromny tajemniczy obiekt znaleziony w Układzie Słonecznym. Naukowcy osłupieli ze zdziwienia

Następny artykuł