Elektrownia Bełchatów. Panorama.
Źródło: Wikipedia Commons

Rząd porozumiał się z górnikami. Czy jesteś gotowy na zmiany cen prądu?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
28 Września 2020

Rząd wstępnie dogadał się z górnikami w sprawie wygaszania wydobycia węgla kamiennego w Polsce. Eksperci gospodarczy grzmią, że takie porozumienie jest zupełnie oderwane od realiów i przewidują znaczący wzrost kosztów energii w Polsce.

Zgodnie z podpisanym porozumieniem, przemysł górniczy w Polsce ma zostać wygaszony do 2049 roku. Umowa jest niezwykle zachęcająca dla pracowników kopalń, porozumienie zapewnia bowiem zatrudnienie oraz osłony pod postacią długich urlopów i wysokich odpraw.

Jakie pozytywy daje porozumienie z górnikami?

Ekspert portalu Wysokie Napięcie, Bartłomiej Derski, tłumaczy, że jedynym pozytywem całej tej sytuacji jest fakt, że obydwie strony w końcu doszły do porozumienia. Pertraktacje między kopalniami a rządem ciągnęły się w nieskończoność i prowadziły do niczego, a w tym czasie w dalszym ciągu fundusze państwowe szły na nierentowne górnictwo. Na tym się jednak pozytywy kończą a resztę porozumień Derski komentuje bez owijania w bawełnę: “Pozostałe przepisy są oderwane od realiów gospodarczych, społecznych w sensie rynku pracy oraz prawnych”.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Głębokość tej dziury jest niewyobrażalna. Chcą się dokopać do jądra Ziemii?

2. Pola Raksa gwiazdą “Czterej pancerni i pies”. Tak dzisiaj wygląda gwiazda serialu

Polskie górnictwo upadnie o wiele wcześniej

Przede wszystkim, według Darskiego, polskie górnictwo nie wytrzyma do 2049 roku i wygaśnie o wiele szybciej. Ekspert twierdzi, że proces upadania kopalń musiałby bardzo spowolnić, żeby wytrzymać do tak odległego terminu. Tego samego zdania jest były Minister Środowiska, Marcin Korolec. Co więcej, Derski uważa, że pieniądze, które zostaną zmarnowane na utrzymanie nierentownych kopalni do 2049 roku powinny zostać zainwestowane w nowe przedsięwzięcia i przeszkolenie górników, tak aby odnaleźli się na rynku pracy.

Porozumienie może skutkować wzrostem cen prądu

Jak zapewnia ekspert z portalu Wysokie Napięcie, kolejne z postanowień mówi o zmianach legislacji w zakresie zwolnienia z obowiązkowej, hurtowej sprzedaży energii elektrycznej na giełdzie towarowej. Działanie takie sprawi, że państwowe koncerny energetyczne będą mogły sprzedawać drożej energię elektryczną w celu pokrycia strat związanych z zakupem polskiego węgla po zawyżonych cenach. Czy uważacie, że decyzja polskiego rządu była prawidłowa? Jesteście gotowi na zmiany w cenach prądu? A może do tego czasu rozwiną się w Polsce elektrownie czerpiące prąd ze źródeł energii odnawialnej i ceny węgla przestaną mieć znaczenie?

Następny artykuł