Żarówki
Źródło: Unsplash

Prąd w Polsce drożeje. Jak wypadamy na tle innych krajów Unii Europejskiej?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
29 Sierpnia 2020

Niemcy nam w końcu czegoś zazdroszczą! Polski Instytut Ekonomiczny podzielił się cenami prądu w Unii Europejskiej. Okazuje się, że mimo ciągłych podwyżek, nie jest u nas aż tak źle. Jak jednak wygląda sytuacja w całej UE?

Polacy ciągle tylko narzekają na ceny prądu, ale czy słusznie? Opublikowano nowe wyniki badań dotyczących cen prądu w UE. Jednocześnie wiemy, że niskie koszta niekoniecznie przekładają się na płacenie rachunków w terminie.

Ceny prądu w Polsce

Chyba każdemu z nas zdarzało się wyszeptać "eh, jak ten prąd idzie ciągle w górę", a nawet jeśli to, to prędzej czy później każdy przeszedłby przez ten swoisty "kryzys energetyczny". W końcu w naszym kraju ceny za prąd niemal nieustannie idą w górę i już niczym dziwnym nie jest jawne narzekanie na taki stan rzeczy. Mimo to, okazuje się, że my wcale tak drogo nie mamy, a przynajmniej w odniesieniu do reszty Unii Europejskiej. Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił w Tygodniku Gospodarczym wyniki najnowszych badań dotyczących cen prądu w naszym kraju na tle reszty UE. Dowiedzieliśmy się także, że tańszy prąd to także pojęcie dość względne.

Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Czytaj dalej

Rachunki, rachunki, rachunki...

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Polski Instytut Ekonomiczny, cena prądu w Polsce za 1 MWh wynosi 190 euro. Dużo czy mało? Dla nas zapewne tak, jednak na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej nie jest zły wynik. Znajdujemy się bowiem dopiero na 21. miejscu zestawienia cen prądu w UE. U nas całą kwotę zdecydowanie podnoszą akurat podatki od energii, gdyż koszta samej energii są stosunkowo niskie, a na pewno niższe, niż w niektórych krajach. Zgodnie z danymi, cen prądu mogą nam zazdrościć m.in. Niemcy, Duńczycy czy Belgowie, gdyż w pierwszym z tych krajów 1 MWh kosztuje astronomiczne 460 euro! Oczywiście tu także niegabatelną rolę odgrywają podatki, ale również opłaty OZE i mniej istotne składki.

Czarnobyl to istny rezerwat przyrody. Zmutowane zwierzęta i rośliny odzyskały swoją oazęCzarnobyl to istny rezerwat przyrody. Zmutowane zwierzęta i rośliny odzyskały swoją oazęCzytaj dalej

Taniej nie znaczy lepiej

Najtaniej z kolei jest w takich krajach jak Bułagaria (110 euro za 1 MWh), Węgry, Litwa, Estonia, gdzie kraje te mają zbliżone ceny za prąd. Mimo to, niższa cena w stosunku do innych krajów UE nie oznacza wcale, że dla obywateli danego kraju prąd jest w istocie tani. Wszystko oczywiście opiera się tu na ogólnych zarobkach i możliwościach. Zgodnie z danymi Europejskiego Obserwatorium Ubóstwa Energetycznego, w Niemczech, gdzie prąd jest najdroższy, z opłatami za energię zalega jedynie mniej 4 procent gospodarstw domowych. Jest to świetny wynik przy średniej europejskiej rzędu 6,6 procent. Polska zajmuje tu 12. miejsce ze wskaźnikiem 5,8 procent, czyli też nieźle. Z kolei w Bułgarii, gdzie energia jest najtańsza, z opłatami zalega aż 30 procent obywateli! W całym zestawieniu najlepiej wypadają Niderlandy z zaledwie dwoma procentami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Stymulowanie mózgu prądem. W ten sposób tworzy się "superżołnierzy"
  2. Niezwykłe odkrycie pod Grunwaldem. Znaleziono topory z czasów historycznej bitwy
  3. Amerykańskie B-52 nad polskim niebem. Sytuacja jest napięta, ostra reakcja Białorusi
  4. Mężczyzna rozłupał kłodę, to co w niej znalazł zostawiło ślad na jego psychice [wideo]

Następny artykuł