prawo
Źródło: Pxfuel

Czy uważasz, że powinno powstać prawo regulujące badania nad sztuczną inteligencją?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Października 2020

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji spowodował, że zaczyna się ona jawić na całkiem realne zagrożenie. A przynajmniej tak może się stać, o ile nie zostaniemy opracowany klucz wobec którego naukowcy powinni przeprowadzać swoje badania. Zgadzasz się z tym, że już teraz powinno istnieć prawo dotyczące AI?

AI wciąż jest co prawda w powijakach, jednak naukowcy spodziewają się, że w ciągu kolejnych parunastu lat nastąpi dynamiczny wzrost w metodach i sposobach badań nad tym zagadnieniem. Wciąż jednak nie ma jednoznacznie brzmiącego prawa.

Rozwój AI

Żyjemy obecnie w XXI wieku, gdy rozwój rozwiązań opartych na AI jest coraz szybszy i bardziej zaawansowany. Co jednak szczególnie ciekawe to fakt, że do dziś nie pojawiło się jeszcze żadne prawo pokazujące, w jakim kierunku AI zmierza, gdzie znajdują się granice prac naukowych i co AI może, a czego nie. W końcu logicznym wydawałoby się opracowanie takiego sposobu na stawianie warunków w czasie, gdy AI jest coraz powszechniejsze i coraz bardziej zaawansowane. Żaden naukowiec nie ukrywa tego, że sztuczna inteligencja ma szanse stać się czymś tak zaawansowanym, że finalnie prześcignie swoich twórców.

Niesamowite dokonanie naukowców. Sklonowali wymarłe zwierzę, liczą na przywrócenie gatunkuNiesamowite dokonanie naukowców. Sklonowali wymarłe zwierzę, liczą na przywrócenie gatunkuCzytaj dalej

Czy to bezpieczne?

Już wiele lat temu czołowi światowi badacze, ze Stephenem Hawkingiem i Elonem Muskiem na czele, podpisali list otwarty do kolejnych grup naukowców zajmujących się AI. Prosili oni, aby wyznaczyć sobie cel i nie przekraczać delikatnej linii, gdyż może to wcale nie pomóc ludzkości, a wręcz nam zaszkodzić.

Polska zablokowała debaty UE w sprawie sztucznej inteligencji. Kuriozalna sytuacja, wszystko przez jedno słowoPolska zablokowała debaty UE w sprawie sztucznej inteligencji. Kuriozalna sytuacja, wszystko przez jedno słowoCzytaj dalej

Co ciekawe, do dziś nie istnieją żadne faktyczne prawa regulujące i dyktujące powstawanie AI. Choć sztuczna inteligencja dopiero się rozwija i raczej nie zanosi się na to, aby nagle powstał w pełni świadomy algorytm, z niektórych rozwiązań tej technologii już się korzysta, w tym nawet i służby takie jak policja, wojsko czy służby bezpieczeństwa. Problem w tym, że my jako szarzy ludzie nie wiemy nawet jakie dane o nas są zbierane i jak przetwarzane. Choć parę lat temu uchwalono unijne RODO, w kwestii AI nie zmienia ono praktycznie nic. Wszelkie przekazy o wykorzystaniu nowych technologii wśród ludzi są wciąż dość mgliste.

Prawo, które nie istnieje

Dziwnym więc wydaje się to, że technologia, która w pewnym momencie zacznie rozwijać się sama, bez ingerencji twórcy i drugiego człowieka, nie została jeszcze prawnie sklasyfikowana. Z jednej strony to pieśń przeszłości, ale jednak coś, co cały czas powstaje. Uważacie, że kraje na całym świecie powinny ustanowić prawo dyktujące rozwój AI? Zasady, którymi mogliby kierować się naukowcy byłyby bardzo potrzebne. Koniecznie dajcie znać, co uważacie!

Plaga inwazyjnego gatunku w Polsce. W naszych domach coraz więcej niebezpiecznych insektówPlaga inwazyjnego gatunku w Polsce. W naszych domach coraz więcej niebezpiecznych insektówCzytaj dalej

Następny artykuł