Kobieta w lusterku w samochodzie
Źródło: Unsplash

Niedługo pojedziemy bez plastikowego prawa jazdy. Gigantyczna zmiana dla wszystkich kierowców

Artur ŁokietekArtur Łokietek
17 Czerwca 2020

Wygląda na to, że plastikowe prawo jazdy powoli odchodzi do lamusa. Minister cyfryzacji zapowiada zastąpienie go... mobilną aplikacją. Jej testy już ruszył, a propozycja zniesienia obowiązku noszenia ze sobą "plastiku" trafi w piątek do Sejmu.

ELektroniczne prawo jazdy stanie się w końcu faktem. Zmiany zapowiada resort cyfryzacji, a odpowiednia aplikacja już istnieje.

Wirtualne prawo jazdy

O nowej aplikacji mPrawoJazdy wspominano wcześniej, jednak w końcu poznaliśmy konkrety. Wygląda na to, że resort cyfryzacji w imię pójścia z duchem czasu zapowiada ogromne zmiany dla kierowców. Minister cyfryzacji Marek Zagórki jest świadom, że mPrawoJazdy jest najbardziej oczekiwaną funkcją w aplikacji mObywatel. "Chcieliśmy, by ta opcja pojawiła się szybciej, ale najpierw na przeszkodzie stanęły nam wybory, a potem pandemia, ale teraz wreszcie prace przyspieszają i zaczynamy testować tę funkcję" - informuje minister.

Podróż bez plastiku?

Oprócz dodania możliwości posiadania wirtualnego prawa jazdy na swoim smartfonie, wymagane są również zmiany w prawie. Te mają zagwarantować kierowcom brak potrzeby wożenia ze sobą wszędzie plastikowej karty będącej prawem jazdy, a jej zadanie spełni właśnie nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Nowelizacja w tej sprawie przygotowywana jest od paru miesięcy, jednak wreszcie w ten piątek trafi na sejmowe obrady. Dzięki nowelizacji nie będzie potrzeby posiadania fizycznego prawa jazdy, a wystarczyć będzie jedynie wspomniana aplikacja. Testy nowej funkcji już ruszyły, jednak póki co jedynie w wersji na Androida i dla zamkniętego grona odbiorców. Resort cyfryzacji zapewnia, że wersja na iOS również się pojawi, a jej testy ruszą być może nawet latem tego roku.

Wiele udogodnień dla kierowców

Oprócz możliwości posiadania prawa jazdy na ekranie smartfona, kierowcy powinni cieszyć się również z innych nowości. Wiemy, że pojawi się możliwość przejrzenia swoich punktów karnych, a aplikacja wyśle nam stosowne powiadomie, gdy zbliżać się będzie obowiązkowy przegląd techniczny bądź koniec obowiązkowego ubezpieczenia OC. Z racji, że sama aplikacja mObywatel posiada szereg innych funkcji, takich jak dowód osobisty, legitymacje szkolne czy studencie oraz funkcja mPojazd, będzie ona w stanie automatycznie pobierać nasze zdjęcie do prawa jazdy z innych ważnych dokumentów. Będzie ono mogło różnić się od tego, które widnieje na plastikowym odpowiedniku.

Zobacz także:

  1. Panasonic HZ980 oficjalnie zaprezentowany. Najtańszy model OLED producenta
  2. Xiaomi Mi Notebook Pro 15 (2020) - wierna kopia MacBooka Pro
  3. Ciężko wyobrazić sobie bardziej smutne zachowanie. Gołębnik ukradł gniazdo z małymi jastrzębiami, z pomocą przyszedł dron
  4. Apple stworzy składany smartfon? Możliwe, ale bez składanego ekranuNastępny artykuł