Telewizor
Źródło: pxfuel.com

Stare telewizory oraz meble z PRL mogą być warte fortunę. Niewielu Polaków wie, ile można zarobić na domowym sprzęcie

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
4 Grudnia 2020

Któż z nas nie widział nigdy na śmietniku starego, lampowego telewizora czy starego kredensu? Te zabytki kojarzą nam się głównie z odległym dzieciństwem lub starymi mieszkaniami naszych dziadków. Teraz jednak mogą być warte fortunę.

Jeszcze niedawno stare telewizory czy inne wytwory PRL można było dostać za symboliczną złotówkę czy flaszkę. Wystarczyło zajrzeć na OLX lub Allegro. Obecnie to już niemożliwe. Ceny poszły w górę.


Nowe życie zabytków PRL


Przedmioty z ostatnich dekad XX wieku od lat kojarzą się z szarością PRL i są wręcz symbolem biedy i przestarzałości. Na rynku mieszkaniowym wielkimi literami pisane są hasła “STANDARD IKEA” czy “NIE PRL”. Większość wyposażenia takich właśnie przestarzałych mieszkań lądowała na śmietniku lub w najdalszym kącie piwnicy. Zaszły jednak pewne zmiany.

Przechadzali się po parku i nagle zapadła się ziemia. Zamarli gdy zobaczyli, co jest w tuneluPrzechadzali się po parku i nagle zapadła się ziemia. Zamarli gdy zobaczyli, co jest w tuneluCzytaj dalej


Telewizor lampowy - skarb czy śmieć?


Od jakiegoś czasu coraz więcej kolekcjonerów zabytkowych przedmiotów zabiega o stare meble czy telewizory. W związku z tym ceny idą coraz bardziej w górę. Obecnie za stary, lampowy telewizor z lat 50-tych zapłacimy na Allegro około 750 zł. I to nawet niedziałający! Za taką cenę moglibyśmy mieć nowy telewizor z dowolnej elektronicznej sieciówki. Cóż, tyle że w przypadku zabytków chodzi o coś innego…

Teksty wybrane dla Ciebie:


Kolekcjonerów znacznie bardziej niż funkcjonalność interesuje wygląd oraz historia danego przedmiotu. Nikt przecież nie będzie oglądał seriali Netflixa na 70-letnim telewizorze. Chodzi o wartość sentymentalną przedmiotu. Przy czym wartość materialna obecnie też nie jest niska.


Perły z ubiegłego wieku


Hitami cenowymi nie są jednak telewizory. Najbardziej niesamowite stawki osiągają obecnie meble i porcelana z tego okresu. Przykładem może być fotel Chierowskiego - typ 366, które w latach 1960-1980 były najbardziej powszechnym elementem wystroju polskich mieszkań.


Wspomniane fotele są teraz pozyskiwane przez profesjonalne firmy podczas czyszczenia kamienic. Po renowacji są wystawiane na aukcje w cenach wahających się od 700 do nawet 5000 złotych. I się sprzedają!

Nie żartujemy. Cyberpunk 2077 będzie do kupienia w najpopularniejszej sieci sklepów spożywczychNie żartujemy. Cyberpunk 2077 będzie do kupienia w najpopularniejszej sieci sklepów spożywczychCzytaj dalej


Ze względu na brak ograniczeń co do designu w czasach PRL, twórcy mogli dać się ponieść wyobraźni. Można więc trafić na piękne, unikalne wzory i kolory przedmiotów. Ówczesna polska szkoła designu czerpała wiele ze skandynawii i znawcy tematu jeszcze niedawno rozpoznawali takie perełki w śmietnikach pod blokiem.

Domy aukcyjne zarabiają fortuny


- Niedawno miałem do czynienia z całym kolekcjonerskim domem, pełnym dzieł sztuki prosto z dawnej Desy. Okazało się, że oprócz nich poupychane były w różnych kątach przedmioty zupełnie niedocenione.

[...] Kiedy zwracałem na nie uwagę, właściciele byli zdziwieni, że to mnie interesuje - przecież to PRL, właściwie do utylizacji… A potem na aukcji wszystkie te dzieła rzemiosła posprzedawały się znakomicie - komentuje w wywiadzie dla money.pl Adam Chełstowski, właściciel domu aukcyjnego Artessia.

Biorąc pod uwagę niesłabnącą tendencję wzrostową cen przedmiotów z PRL, warto rozejrzeć się po piwnicach i mieszkaniach dziadków. Można zarobić naprawdę poważne pieniądze.

źródło: money.pl

iPhone z ogromną luką w bezpieczeństwie. Można zupełnie stracić kontrolę nad telefonemiPhone z ogromną luką w bezpieczeństwie. Można zupełnie stracić kontrolę nad telefonemCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Przed wojną kosztowały 8 groszy, dziś można dostać za nie fortunę. Lepiej odkurz rodzinne pamiątki
  2. Udała, że zasnęła. Jej golden retriever zrobił coś niesamowitego
  3. PlayStation właśnie skończyło 26 lat. W co graliście na legendarnej konsoli?
  4. Cyberpunk 2077 już dotarł do pierwszych graczy. CD Projekt ostrzega, za złamanie zakazu grożą surowe kary
  5. Pamiętasz tego "psiaka"? AIBO doczekał się brata, który kosztuje krocie
  6. Dziewczyna Milika bez ubrań przed tysiącami Polaków. Gorące zdjęcie (FOTO 18+)
  7. Znane marki znikają z Warszawy. Tych sklepów już nie odwiedzisz

Następny artykuł