Maszt służący do prowadzenia odwiertów metodą szczelinowania hydraulicznego.
Źródło: Pixabay

Niepokojące wyniki badań. Wysokie promieniowanie w pobliżu odwiertów. Tysiące ludzi zagrożonych

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
25 Października 2020

Osoby mieszkające w okolicach, w których prowadzone są odwierty oparte na tak zwanym szczelinowaniu hydraulicznym mogą być wystawione na wysokie promieniowanie. Naukowcy zanalizowali 320 000 pomiarów i nie mają dobrych wiadomości. 

Analiza pomiarów dotyczących radioaktywności cząsteczek w powietrzu wykazała, że wiele osób może zamieszkiwać tereny, które ze względu na rodzaj prowadzonych odwiertów, mogą być bardzo zanieczyszczone.

Im bliżej odwiertu, tym wyższe promieniowanie

Po przebadaniu aż 320 000 pomiarów związanych z radioaktywnością cząsteczek w powietrzu naukowcy doszli do wniosku, że mieszkańcy terenów, na których prowadzone są odwierty bazujące na szczelinowaniu hydraulicznym mogą mieć problem z wysokim poziomem napromieniowania. Dotyczy to przede wszystkim gospodarstw domowych, które zlokalizowane są “pod wiatr” od odwiertów. Zasięg promieniowania sięgać może od 20 do nawet 50 kilometrów, a im bliżej miejsca odwiertu, tym wyższa radioaktywność powietrza.

Ważne oświadczenie twórcy Cyberpunk 2077. Z gry wycięto wiele mechanik, wiemy już, dlaczegoWażne oświadczenie twórcy Cyberpunk 2077. Z gry wycięto wiele mechanik, wiemy już, dlaczegoCzytaj dalej

Najtrudniejsza sytuacja w Teksasie

Naukowcy podkreślili, że w najgorszej sytuacji znajdują się mieszkańcy Teksasu, a dokładniej chodzi o osoby, których domostwa są zlokalizowane w sąsiedztwie miejscowości Fort Worth. Eksperci zauważyli, że doszło tam to 40-procentowego wzrostu promieniowania w porównaniu z innymi lokalizacjami, które są bardziej oddalone od miejsc odwiertów metodą szczelinowania hydraulicznego.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Fotowoltaika na wieczność. Panele słoneczne, które mogą działać do kolejnego tysiąclecia

2. Samochód wjechał w protestujących. Sprawca uciekł

Czym jest szczelinowanie hydrauliczne?

“Szczelinowanie hydrauliczne jest jedną z metod stymulacji odwiertu. Proces ten jest wykorzystywany np. do pozyskiwania gazu ziemnego z łupków, ropy naftowej lub uranu w postaci roztworu. Metoda szczelinowania po raz pierwszy została wypróbowana przy wydobyciu gazu w roku 1947 w Stanach Zjednoczonych” - tłumaczy definicja z Wikipedii.

Duże zmiany w WhatsApp. Użytkownicy w końcu doczekali się upragnionej funkcjiDuże zmiany w WhatsApp. Użytkownicy w końcu doczekali się upragnionej funkcjiCzytaj dalej

Czy takie promieniowanie jest niebezpieczne?

Niewielkie wzrosty promieniowania nie stwarzają bezpośredniego niebezpieczeństwa dla człowieka. W długofalowym ujęciu stają się one jednak realnym zagrożeniem, szczególnie dla ludzi, którzy ze względu na miejsce zamieszkania są wystawieni przez dłuższy czas na efekty radioaktywnych cząsteczek. Dłuższe wdychanie napromieniowanego powietrza może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, których skutkiem mogą być choroby nowotworowe, w szczególności rak płuc.

Najważniejsze odkrycie XXI wieku. NASA potwierdziła niesamowite doniesienia odnośnie KsiężycaNajważniejsze odkrycie XXI wieku. NASA potwierdziła niesamowite doniesienia odnośnie KsiężycaCzytaj dalej

Szczelinowanie hydrauliczne wzbudza ogromne kontrowersje

Oprócz zagrożenia zdrowia, prowadzenie odwiertów metodą szczelinowania hydraulicznego wzbudza również dyskusję wśród ekologów. Uważają oni, że taki rodzaj prowadzenia odwiertów przyczynia się do pogorszenia stanu przyrody i może mieć duży wpływ na zmiany klimatyczne. W procesie szczelinowania hydraulicznego do atmosfery uwalniane są bardzo duże ilości metanu, który jest głównym źródłem postępowania efektu cieplarnianego. Obecnie zarządzenia związane z odwiertami na terenie Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wymagają zero emisyjnych metod, w których nie uwalnia się wyżej wspomniany związek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polacy otrzymają spore wsparcie od ZUS. Nowy projekt ucieszy tysiące osób, znamy szczegóły
  2. Trzech mężczyzn pchało VW Golfa na autostradzie. Zachowanie ich kolegi było kuriozalne - Wideo
  3. Zmarł prezes Samsunga. Mężczyzna niedawno był hospitalizowany
  4. Czy jesteśmy obserwowani przez obce cywilizacje? Naukowcy są tego pewni i podają konkretne planety
  5. Bill Gates stworzy krowę GMO. Wielkie plany miliardera na walkę z głodem
  6. Porozumienie osiągnięte, dotacje będą, ale nie dla wszystkich. Wiemy, kto może liczyć na pieniądze z budżetu UE
  7. Dotkliwe słowa ministra rolnictwa o strajku. Ma inną wersję wydarzeń

Następny artykuł